توضیحات قمصر - ابیانه

قمصر در استان اصفهان و شهرستان کاشان واقع شده است. آنچه دربارة قمصر و كيفيت گل محمدي آن مي‌دانيم بيشتر محدود به كيفيت گلاب ناب است. در صورتي كه اساسي ترين تركيبي كه موجب اشتهار اين محصول شده است ميزان فوق‌العادة اسانس گل قمصر است. البته در اينجا شايان ذكر است كه اسانس با عطر تفاوت دارد بدين معنا كه عطر بخش پارافيني اسانس مي‌باشد. در اين خصوص به نقل از متخصصان اين امر آمده است: در سالهاي ۱۳۵۴-۱۳۵۲ خورشيدي كارشناسان بلغاري كه روي گل سرخ محمدي بررسي مي‌كردند دريافتند كه گل سرخ محمدي قمصر در سنجش با نمونه‌هاي همگون در ديگر نقاط كشورمان از كيفيت چشمگير و برتر برخوردار است. از همين روصنايع يشرفته عطرسازي جهان، به ويژه كسورهاي اروپايي ـ كه از فناوري هاي گسترده و بالايي براي تبديل آن به فراورده عطر بهره‌مندندـ به كاربرد اسانس عطر گل محمدي قمصر روي آورده‌اند؛ به گونه‌اي كه همه ساله مقدار زيادي اسانس توليدي به وسيله كشورهاي اروپايي از ايران خريداري مي‌شود. اين زمينه( كيفيت اسانس قمصر) سبب گشته تا عطر و گلاب قمصر از ديرباز همانند فرآورده نامي ماندگار بماند. علت اين همه تاكيد بر گلاب قمصر مرغوبيت فوق‌العاده گل توليدي قمصر بوده و اين به سبب شرايط طبيعي ويژة قمصر است. چه در گذشته و چه در امروز بهترين و عاليترين محصول گل و گلاب و طلاي معطر با عيار بسيار بالا كه دقيقا منطبق با استانداردهاي آن مي‌باشد محصول آب و خاك و اقليم اين سازمان است. در كنار اين عامل اساسي، روش سنتي گلابگيري قمصر را بايد حاصل هنر، ذوق، سليقه، پشتكار و ابتكار مردم آن دانست. مردمي كه با الهام از فرهنگ اراده و سابقة درخشان نظام اجتماعي خويش آن را پرورانيده و توسعه داده‌اند. از اين رو بايد براي تجارب ارزشمندي كه طي ساليان دراز در اين مسير كسب كرده‌اند ارزش‌گذاري نمود.

اَبیانه نیز روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز در استان اصفهان است این روستا در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنهٔ کوه کرکس است. این روستا یکی از بلندترین نقاط مسکونی در ایران است. ارتفاع از سطح دریا در این روستا ۲۲۲۲ متر می‌باشد. به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پُرتنوعش، از روستاهای مشهور ایران است. ابیانه با آب و هوای معتدل، دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. این روستا در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. سندی که دقیقاً قدمت زمانی ابیانه را معلوم کند در دست نیست؛ ولی پیشینهٔ هزار و پانصد ساله را برای آن تخمین می‌زنند و آن را از کهن‌ترین زیست‌گاه‌های انسانی در حاشیه دشت کویر ایران می‌دانند. آثار و بناهای تاریخی که در ابیانه وجود دارد مربوط به دوره‌های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار است. این آثار نشان‌دهندهٔ قدمت تاریخی این زیست‌گاه انسانی است.


برنامه سفر

وقتی باد در میان گیسوان بید می پیچد صدای لولوئی طبیعت می آید،نوای قدمت و صدای نخل گردانی... اینبار کوله خواهیم بر بست تا دامنه ی کوه کرکس و بر بلندترین منطقه ی مسکونی ایران گام خواهیم نهاد.ابیانه... حدود ساعت 5 است و ابتدای جاده،از حوض سلطان تا شهر سوهان و اولین اقامت رستوران مارال ستاره و صرف صبحانه-صدای رقص بیدستان می آید.هوای کهن ایران جریان دارد و هفت هزار سال قدمت... در پلکانی روستا خانه ها را برانداز می کنیم و از خاک سرخ تا ایوان وارسی،آتشکده و آب انبار...هنوز رود زبانی باستانی در جریان است(پارسی میانه).هر چه می چرخیم کمتر خسته می شویم و از آنسوی جاده بوی گل و گلاب می آید،بوی عطر خوش کعبه...نا گزیر تا مقصد خواهیم رفت و دل به گذشته ی صنعت گلابگیری می دهیم و از عطر گل باز هم مست می شویم... ساعت تهران 23 است و ما همچنان در ساعت روزگاران کهن ایران زمین دست در گردن تاریخ چای می نوشیم!


لوازم ضروری

بطری آب . کرم ضد آفتاب . در تابستان عینک و کلاه آفتابی . در زمستان پانچو یا چتر . لباس اضافه . کفش پیاده روی . داروی شخصی . کوله 1 روزه


راهنمای مجرب