ماجراجویی معلق اوج ترس و هیجان بر روی پل پیرتقی 1395/04/03

اگر برنامه سفری دارید که علاوه بر لذت بردن از آب و هوای خوب و ماجراجویی در طبیعت بکر، هیجان را با گذر از پلی طولانی و معلق تجربه کنید، نیاز به سفر به خارج از کشور ندارید، شمال غرب کشور عزیزمان در استان اردبیل، پل معلق پیرتقی با ارتفاع 60 متر از رودخانه و طول 165 متر و عرض یک متر مناسب ترین جا برای شماست.

پل معلق پیرتقی تنها یکی از دیدنیهای بیشمار استان اردبیل می باشد که در دره های عمیق و زیبای شهر هشتجین در شهرستان خلخال واقع شده و محل اتصال دو رودخانه گیوی چای و قزل اوزن است. عبور از روی دره های عمیق با تکان های شدید این پل قطعا یکی از هیجان انگیزترین لحظات را برای شما به وجود می آورد. روستای پیرتقی که در نزدیکی پل قرار گرفته، تنها یک خانوار ساکن دارد و پیش از این، مورد استفاده پژوهشگرانی بود که برای مطالعه و احداث سد در پایین دست این رودخانه به منطقه سفر می کردند.

این پل، درست شبیه تصویرهایی است که از پل های خطرناک دنیا دیده اید؛ بلند و طولانی با طنابهایی که چوبهای لرزان را کنار هم نگه داشته و از روی دره های عمیق میگذرد. برای گذر از این پل باید مقدار زیادی دل و جرات، کفش کوهپیمایی ساده و لباس مناسب فصل همراه داشته باشید. سالانه عده زیادی برای بازدید از این پل هیجان انگیز به شهر هشتجین می آیند.

مسیر دسترسی: راحتترین مسیر رفتن به این محل این است که از خلخال به سمت سه راه سرچم حرکت کنید، بعد از گذشتن از شهر کیوی و سه راه فیروزآباد 12 تونل پیش روی شماست که بین تونل 9 و 10 سمت راست یک قهوه خانه وجود دارد که یک جاده خاکی در کنارش دیده می شود. جاده خاکی را حدود 300 متر با ماشین طی کنید. درختی را در کنار چشمه ای خواهید دید. آنجا میتوانید ماشین خود را پارک کرده و باقی مسیر را پیاده بروید.

یک پیشهاد ویژه: اگر برای دیدن پل پیرتقی رفتید، حتما از چشمه آب معدنی پیر تقی نیز دیدن کنید. در مسیر خاکی پیرتقی یک پل سیمانی ماشین رو وجود دارد و بعد از آن، دو درخت بزرگ در کنار هم بر سر راه دیده می شوند. دقیقا در پایین دست آن دو درخت بزرگ و در میان علفهای روییده شده دو چشمه در کنار هم قرار گرفته اند که چشمه های آب معدنی پیرنقی می باشند. محوطه این چشمه ها بهترین استراحتگاه طبیعی است که بعد از یک تجربه یاد ماندنی می توانید خستگی خود را در آنجا برطرف کنید.

 

 

ز  


آوای گردشگران یاس