اینجا " قشلاق تنگ " است ! 1395/04/03

این منطقه بکر که در 20 کیلومتری شمال مشگین شهر و در بخش " مرادلو " واقع شده است، یکی از مناظر کاملا طبیعی و چشم نواز " مشگین شهر " به شمار میرود.

زیبایی خلقت خداوندی در این منطقه برای هر بیننده ای با اولین نگاه به آن پدیدار می شود؛ آن هم با وجود سنگ ها و صخره های برافراشته که هرکدام همچون تندیس انسانی پابرجا چشم هر بیننده ای را به سوی خود جذب می کند. برای رفتن به این منطقه باید حدودا از 12 کیلومتری جاده مشگین شهر – اردبیل، نرسیده به شهرک صنعتی، به جاده فرعی پیچیده و پس از گذشتن از روستاهای " بیجق " ، " آق درق " و باغات سرسبز و رودخانه " قره سو " به آنجا برسید.

آری اینجا " قشلاق تنگ " است ! خدا را میتوان در نقطه نقطه این منطقه اسرارآمیز یافت. سرزمینی شگرف با درختان انجیری که در عین ناباوری از دل سنگ ها روییده اند و غارهایی مخوف که پناهگاه حیوانات وحشی شده اند. تابستانهایش را باید نظاره گر خزندگانی باشی که آرام و باوقار و دور از دست بنی بشر زندگی گرم و طولانی دارند، از قبیل مارهای سمی و ... و زمستانهایش را شاهد گله های گرگ و گراز های گریزپایی که در برف و بوران در غارها کمین کرده و به هر نحوی روزهاه را شب می کنند. پیش به جلو که قدم برمیداری، سنگهای درهم فرورفته ای را می بینی که عمق نگاه را تا آسمانها می برند و آسمان نگاه تو به همان اندازه ای است که سرت را در امتداد این سنگهای متحدالشکل بالا بگیری. " تنگ " نام این منطقه بدان دلیل است که در مسیری که تنها برای گام برداشتن تو فضا وجود دارد، قدم برمی داری و به پیش میروی.

در کتاب بابک نوشته " جلال بررگشاد " از این منطقه سخن به میان آمده که اسبهای بابک در میانه راه در این منطقه نفسی تازه  می کردند و به پاهایشان نعل زده میشد که هنوز هم بوی نعل هایشان به مشام میرسد، البته اگر جرات قدم برداشتن در جولانگاه و باریکه های آن را داشته باشی، خود شاهد این سرزمین مخوف خواهی بود.

 

    


آوای گردشگران یاس