جشن باشکوه " گرگیعان " 1395/04/03

مراسم " گرگیعان " هر ساله در پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان و به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی (ع) در میان مردم خوزستان جشن گرفته می شود. این جشن، در میان شیعیان کشورهای عربی هم از جایگاه بالایی برخوردار است.

معمولا بعد از افطار، نوجوانن در دو دسته دختر و پسر با حمل کیسه و خواندن اشعار عربی، به در خانه ها رفته و از اهالی محل شیرینی هدیه می گیرند. در خصوص وجه تسمیه مراسم " گرگیعان " می گویند از آنجایی که امام حسن مجتبی (ع) اولین نوه پیامبر اکرم  (ص) محسوب می شود، برخی از مسلمانان، " قره العین گویان " به در خانه حضرت علی (ع) رفته و به دنیا آمدن امام حسن مجتبی (ع) را تبریک می گفتند. این واژه به مرور زمان، از " قرقیعان " به " گرگیعان " تغییر پیدا می کند. البته نظر دیگری هم وجود دارد که " گرگیعان " در اصل به معنای " قرع باب " یعنی کوبیدن در بوده است.

این مراسم در خوزستان و مناطقی که از بافتی سنتی  برخوردارند، مخصوصا در میان اعراب خوزستان، هنوز هم برگزار می شود، اما در آبادان، شادگان و جنوب و جنوب غربی این استان، مراسم " گرگیعان " با شکوه بیشتری برگزار می شود و در کشورهای عربی، به خصوص کویت و در میان شیعیان عربستان نیز رواج بسیاری دارد.

 

 

    


آوای گردشگران یاس