توزیع حنا در امامزاده 1395/04/03

 

توزیع " حنا " در امامزاده معروف شهرکرد، یکی از آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در این شهر زیبا است. این رسم، قدمتی دیرینه دارد و کسانی که نیت و حاجت مشترک دارند، حنا را در بین زائران امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد تقسیم می کنند.

در ماه رمضان در استان چهارمحال و بختیاری، افرادی ناشناس با جمع آوری مواد غذایی و لوازم ضروری، آن را به افراد نیازمند اهدا می کنند و این کار به صورت خودجوش از سوی مردم خیر صورت می گیرد. یک رسم قدیمی هم وجود دارد که طی آن کودکان، کیسه به دست به درب خانه ها مراجعه می کنند و صاحب خانه بدون نگاه کردن به کیسه ای که در دست کودک است، هر چیزی که در توان دارد، داخل کیسه قرار می دهد. در ماه مبارک رمضان در تمامی شهرهای استان چهارمحال و بختیاری، مراسم " کاکولی پزون " برگزار می شود و طی آن هر خانواده ای با توجه به بضاعت مالی و برآورده شدن حاجت خود، به پخت " کاکولی " پرداخته و آن را در بین مردم توزیع می کنند. کاکولی نوعی نان است که خمیرش از شیر، آرد و خشکبار تشکیل شده و قبل از پخت روی آن زرده تخم مرغ، گلرنگ، زعفران و زیره کی ریزند.

برخی از روستاییان این استان نیز طبق یک آیین قدیمی به پخت نوعی نان به نام " یوخا " می پردازند. خمیر نان یوخا شامل آرد گندم، شیره انگور، گردو، بادام و روغن حیوانی است که بعد از پخت، در بین اهالی توزیع می شود.

 

 

 

 

    


آوای گردشگران یاس