چهار فصل در گچساران 1395/04/03

 

سرزمین زرخیز و سحرآمیز گچساران سرشار از طلای سیاه، با طبیعتی بکر و زیبایی های مفرح آغوش خود را بر روی شیفتگام طبیعت گشوده است، دامنه کوهها، دشتها و تپه ماهورهایی که ثروت عظیم نفت را در دل خود جای داده است و نشاط رودخانه های پرآب "زهره" و "خیرآباد"  چشم هر رهگذری را می نوازد.

حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س)، خواهر گرامی امام رضا (ع) در دل کوههای نفت خیز جنوب گچساران همچون نگین انگشتری می درخشد و زیارتگاه زائران و مسافران است.

گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویر احمد با مساحتی افزون بر چهار هزار و 683 کیلومتر مربع از جنوب با شهرستان گناوه استان بوشهر، از شرق و شمال شرقی با شهرستان ممسنی استان فارس و از غرب با شهرستان بهبهان استان خوزستان هم مرز بوده و دارای جاذبه ها بکر و دیدنی است.

وسوسه رودخانه زهره:

زهره، شریان حیات بخشی است که از ارتفاعات اطراف اردکان استان فارس جان می گیرد، از محدوده استان فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان می گذرد و در جنوب هندیجان به خلیج فارس می پیوندد.

رودخانه زهره در میانه راهش، از جنوب گپساران عبور میکند، کوه های مریخی را پشت سر میگذارد و به راه خود ادامه میدهد. این رودخانه یکی از تفریحگاه های مردم گچساران و البته مسافرانی است که پایشان به این حوالی میرسد. آبتنی در رودخانه، یکی از پر طرفدارترین تفریحات مسافران این جاده است که البته باید جوانب احتیاط را هم رعایت کرد.

از طرفی، زهره زیستگاه ماهیانی چون سرخو، شوریده، شانک، خارو، میگو، سرز، ختیروک و راشگو و گزینه وسوسه کننده ای برای صیادان و قلاب هایشان است. خنکا و زیبایی این رودخانه را می توانید در کیلومتر 48 جاده گچساران به گناوه تجربه کنید.

مرواریدی در دل کوهستان:

بیش از 300 بقعه متبرکه در استان کهگیلویه و بویر تحمد وجود دارد که همیشه ملجاء و مأمن مردم عاشق اهل بیت (ع) این استان بوده اند و در این میان، حضرت بی بی حکیمه (س) به عنوان مهمترین امامزاده در این استان جایگاه ویژه ای دارد. آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه (س)، خواهر امام رضا (ع) چون مرواریدی در دل کوهستان های زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون فارس قرار دارد و زائرانی از جای جای کشور و خارج از کشور به زیارتش می شتابند تا بوی علی بن موسی ارضا (ع) را در جنوب و در آستان او استشمام کنند.

بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه (ع) که طبق اسناد و روایات مختلف، از دختران حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است، در فاصله 80 کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی و در میان کوه های صعب العبور و در کنار چشمه ای جوشان قرار دارد.

سالانه بالغ بر یک میلیون نفر از سراسر کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس به زیارت بارگاه بی بی حکیمه (س)، خواهر تنی شاهچراغ (ع) در این شهرستان مشرف می شوند.

آبشار گنج بنار:

آبشار گنج بنار گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد واقع است. این آبشار که در 7 کیلومتری شمال گچساران و در دامنه کوه خاییز واقع شده، 30 متر ارتفاع دارد و آب آن از چندین چشمه تأ مین می شود. با وجود هوای بسیار گرم شهرستان گچساران، هوای این منطقه بسیار خنک و مطبوع است.

در روستای بنار، در حوالی این آبشار آرامگاه امامزاده ای نیز وجود دارد که توسط ساکنان منطقه زیارت می شود. شهرستان گچساران در قسمت جنوبی استان و در منطقه گرمسیر قشلاقی واقع شده و دارای دو نوع آب و هوای معتدل در نیمه شرقی و گرمسیری در نیمه غربی است.

 

 

 

 

 

              


آوای گردشگران یاس