"آرند" آرامشی بی مانند 1395/04/03

"باسیان" این ابر کوه مشرف بر دهکده که بر بلندای خویش قلعه باستانی "ملاهدایت الله آرندی" حاکم دوران تاریخی صفویه را مامن داده، از دور صدای غرش رعدوبرق را در خویش می پیچاند تا مردمان ده آسود بخوابند. " ملیک" این سترگ کوه زرد زیبا و بلند در سوی دیگر، پاسبان همیشه قدرتمند ایل در ازمنه تاریخ بوده است.

آرند تاریخی:

اگر پای به استان کهگیلویه و بویر احمد گذاشته و قدم به خاک بلقیس همیشه زیبای "چرام" نهاده باشید، در 15 کیلومتری شهرستان چرام در میان کوههای سر به فلک کشیده، روستای تاریخی "آرند" یا "اورند" قرار دارد. نام روستا از آنجا آ»ده که در زمان ساسانیان شاهزاده ای بنام اورنگ شاه در اینجا زندگی می کرده و بعدها نام این منطقه را اورند گذاشتند و سپس به آرند تغییر کرد.

قدمت روستای آرند بر اساس منابع تاریخی به دوره ی حکومت هخامنشیان برمیگردد، زمانیکه داریوش و کوروش کبیر بر این سرزمین فرمانروایی می کردند. برخی حتی قدمت آنرا به دوران افسانه ای پادشاهی "اورندشاه" در شاهنامه فردوسی میرسانند که نام این ده برگرفته از همین نام است. وجود آثار باستانی متعدد، قبراهای قدیمی که رو به سمت بیت المقدس است، وجود آسیابهای بسیار، قلاع بزرگ، دژهای بلند، همه و همه نشان از قدمت این سرزمین دارد. از مهمترین ویژگیهای این روستا، طبیعت بکر محصور شده در بین دو کوه باسیون میلک، چشمه سارهای فراوان و محصول معروف آن میوه انار است. در وسط روستا جاده ای قدیمی از شمال تا جنوب کشیده شده که روستا را به یکی از بزرگترین باغات انگور دیم در کنار کوه بزرگ درنا متصل می کند و هنوز آثار و بقایای این جاده قدیمی قابل مشاهدا است. در ضلع شرقی روستا و در حدود 5 کیلومتری آن مکانی بنام "روماهندون" وجود دارد که برخی می گویند دولت ساسانی زمانی که با رومیان درگیر بود، رومیان از ترس به این ناحیه سوق الجیشی پناهنده شدند.

وجود آثار کشف شده مثل سکه ها و کوزه ها نشان از قدمت این روستا دارد. روستای آرند دارای باغهای انگور و انار است که در فصل بهار جلوه دل انگیزی را به نمایش می گذارد. این روستا همچنین مردمی سخت کوش و مهربان دارد که زبانشان لری و مذهب شان شیعه است.

 

 

 

      


آوای گردشگران یاس