هم آغوشی سوز سرما و عطش گرما 1395/04/05

هم آغوشی سوز سرما و عطش گرما

کرمان استان عجایب است ؛ مکانی برای همنشینی عناصر متضاد در کنار هم . در این استان سرزمین خشک و شن زارهایی بی انتها در همسایگی مناطق سر سبز به سر می برند و یکی از گرمترین نقاط دنیا در نزدیکی یک منطقه کوهستانی سردسیر جای گرفته است .

پیشینه دور و دراز و پر داستان ، تاریخ و فرهنگ پر ستاره ، سفره های رنگین از اطعمه ها و اشربه های متنوع و تراکم کم مانند ابنیه تاریخی ، این استان را به بهشت گردشگری ایران تبدیل کرده است .

گردشگران با هر سلیقه ای می توانند پا به جغرافیای این استان بگذارند و راضی از آنچه تجربه کرده اند ،خاک کرمان را ترک کنند .

هر کدام از جاذبه های این استان می توانند در فهرست بهترین های شما جایی داشته باشند .

مفصل ترین بناهای خشتی جهان ، پهناورترین کویر ایران با صحنه هایی دل انگیز ، زیباترین مساجد ایران زمین ، مجموعه های شهری که الگوهای قابل اعتنایی از سلیقه و مهارتند ، بهشتی در قلب زمین های سنگلاخی به نام ماهان و بادگیرهایی که به چپق های چاق شده می مانند .

انباشته از تاریخ :

آثار و و بناهای تاریخی که در هر کوی و برزنی از این استان پهناور قد کشیده و قرذن ها استوار ماند ه است که جای خود دارد ، اما هم آغوشی سوز و سرما با عطش و گرما ، همچنین وجود آبشارها ، کوهستان ها ، دشت ها ، کلوت ها و جنگل ها در همسایگی یکدیگر است که همگان را به این نتیجه رسانده که این دیار از بهشت بودن چیزی کم ندارد ، بیابان لوت و کلوت های شهداد ، آبشار دلفارد ، بندر دوساری عنبر آباد ، تپه های شنی ریگان ، طبیعت بکر و باغات و مرغزارهای جیرفت ، آبشار رودفرق ، کوه های تیگران و لاله زار و هراز ، روستای منحصر به فرد سیرچ و .... تنها یک سر سوزن از ظرفیت های بی همتای استان کرمان است .

در استان کرمان ، هم آثار تاریخی فراوانی پیش رو دارید و هم یکی از معروف ترین مناطق کویری دنیا که در این فصل جان می دهد برای کویر گردی و از مهم ترین تفریحات زمستانی در کرمان است .

پهناورترین کویر ایران که آوازه عجایب و غرایبش تا آن سوی کره خاکی هم رفته ، کویر لوت است ؛ توده هایی ستونی شکل که در اثر فرسایش باد و باران بر خاک کویر به وجود آمده و ارتفاعشان به 300 متر هم می رسد .

وقتی از کرمان به سمت شهداد و کلوت های کویر لوت راه می افتید ، بین راه جاذبه هایی می بینید که شاید فکر کنید راه را اشتباه آمده اید .

ابتدا از شهر سر سبز و تاریخی ماهان گذشته و وارد جاده کوهستانی می شوید که یکی از بزرگترین تونل های ایران است و بعد از نیم ساعت رانندگی ، حدود 25کیلومتر قبل از شهداد به منطقه ای سرد و برفی در این وقت سال می رسید ، روستا سیرچ که آب و هوای سرد و کوهستانی دارد . راه کلوت ها در مسیر جاده نهبندان است که حدود دو کیلومتر قبل از ورود به شهداد آغاز می شود .

هوای لوت در زمستان برای شب مانی در کمپ بسیار سرد است و بنابراین باید قبل از تاریکی هوا خودتان را به شهداد ، ماهان یا کرمان برسانید .

بهار در زمستان کرمان :

در فصل زمستان اگرچه بیشتر مناطق کشور تحت خشکی و سردی هوا هستند ، اما مناطق جنوبی کرمان در یکی از بهترین شرایط آب و هوایی قرار دارند .

در فصل زمستان ، بیش از 50 هزار کیلومتر مربع از این خطه ، تحت تاثیر شرایط آب و هوای گرم و معتدل در بر گیرنده دشت ها و دامنه های وسیع و پوشش گیاهی قابل توجه است و با وجود خزان و زمستان ، طبیعت در این محدوده سر سبز و بهاری است .

باغات مرکبات جنوب کرمان از بهمن ماه شروع به جوانه زدن کرده و طبیعت را سرشار از عطر بهار نارنج می کنند که اگر شاهد بارندگی هم باشیم ، هوا بسیار مطبوع تر خواهد شد .

مناطق جنوبی استان تحت تاثیر آب و هوای گرم و مرطوب کرانه های خلیج فارس در اواخر زمستان سر سبز و پوشیده از گل های وحشی خواهد شد و مناطق مرکزی و غربی آن تحت تاثیر ارتفاعات است .

کویر و بیابان های شهداد هم که از جاذبه های منحصر به فرد ایران و کشور است ، در شرق استان قرار دارد .

به دلیل وجود قله های بیش از چهار هزار متر و انبوهی از قله های بیش از سه هزار متر در جای جای استان ، شاهد برف های زمستانی هستیم که شنیدن آن برای خیلی ها تعجب آور است .

در رشته کوه های لاله زار ، خیلی ها تعجب آور است . در رشته کوه های لاله زار ، جوپار و هزار هم اگر بارش های خوبی در سیرچ اسکی کرد که در کنار تجربه بسیار جذاب بیابان لوت ، در فاصله نزدیک 40 کیلومتری با نیم ساعت رانندگی معمولی می تواند تجربه خاطهه انگیزی برای گردشگران باشد .

 

تلفیق سرما و گرما در استان کرمان و همچنین وجود آبشارها ، کوهستان ها ، دشت ها ، کلوت ها و جنگل ها در همسایگی یکدیگر است که همگان را به این نتیجه رسانده ، این دیار از بهشت بودن چیزی کم ندارد .

 

  

 

 

 

 


آوای گردشگران یاس