عسل محله دروازه ورود به جنگل دو هزار 1395/04/05

اگر هدف شما در این سفر ، پیاده روی در جنگل دو هزار است و ابزار کوهپیمایی هم در اختیار دارید ، باید دو روز وقت بگذارید تا به قله سیالان برسید .

کوهنوردان معمولاً برای رسیدن به سیالان ، حدود پبج صبح از عسل محله حرکت می کنند ؛ یعنی آخرین نقطه ای که می شود با ماشین به آن جا رسید . از عسل محله نزدیک به دو ساعت باید پیاده روی کرد تا به ( دریا سر ) رسید.

به ( دریا سر ) که برسید، جنگل تمام می شود و به دشت وسیعی می رسید که در فصل بهار ، آب و هوای بسیار دلچسبی دارد . وجود چشم انداز زیبای تنگ ( لات خان ) و کوه های پوشیده از گیاهان ، چشمه ها و رودهای پر آب ، دریا سر را به یکی از جاذبه های بکر گردشگری تبدیل کرده است .

این دشت زیبا ، پر از درخت های ازگیل و آلوچه جنگلی است که می توانید در فصل میوه ، هر چقدر که می خواهید ، بچینید .

بعد از کمی استراحت در ( دریاسر ،حدود یک ساعت باید در یک مسیر کفی حرکت کنید تا به منطقه ( هر سنگ ) برسید .

( هر سنگ ) منطقه پر آبی است و چشمه های زیادی دارد . بعد از ( هر سنگ ) وارد جنگل می شود . بد نیست در این نقطه هم کمی استراحت کنید ، چون بعد از اینجا ، پیاده روی سنگینی پیش روی شماست و باید حدود سه ساعت در مسیر جنگلی پیاده روی کنید که تقریباً تمام این مسیر ، سربالایی و شیب دار است .

سپس به راه ( گردان ) می رسید . در راه ( گردان ) ، اما باید حسابی استراحت کرد . چون برای رسیدن به مقصد ، حدود چهار ساعت دیگر باید راه بروید ، تقریباً ک ساعت از این مسیر ، کفی بقیه آن سر بالایی است . هنگام عصر می توانید به گوسفند سرایی به نام ( وی نی ) برسید .

 

اتراق در سرمای ( وی نی ) :

می توانید همین جا در ارتفاعات ( وی نی ) چادر بزنید و در نزیکی محلی که ییلاق دامداران است ، شب را به صبح برسانید . این بالا هوا بسیار سرد است ، تا آنجا که ییلاق نشینان ، کره و ماست تازه را در آب های بسیار سرد می گذارند ! حتی در تابستان هم در این منطقه می شود برف بازی کرد ! در این سرما باید چادر و کیسه خواب به همراه داشته باشید ، هر چند اگر وسیله کافی نداشتید ، روستاییان این منطقه از کمک به کوهنوردان و مسافران دریغ نمی کنند .

صبحح زود باید از ( گوسفند سرا ) راه بیفتید . از این جا تا قله سیالان ، حدود چهار تا پنج ساعت راه در پیش است و باز هم بیشتر مسیر ، سر بالایی است ، اما شیب آن در مناطقی بیشتر و در مناطقی بیشتر و در مناطقی کمتر می شود .

در این مسیر ، باید از دریاچه ای فصلی که در پای قله سیالان جاری است ، عبور کنید ، به قله که برسید ، در زیر صخره ها استراحت کنید تا برای بازگشت انرژی کافی داشته باشید .

مسیر بازگشت :

می توانید از مسیر رفته بازگردید یا مثل بسیاری از کوهنوردان حرفه ای ، از کوه هایی که همه به هم راه دارند ، به الموت بروید و از آنجا به سمت قزوین سرازیر شوید ، اما اگر بخواهید مسیر رفته را بازگردید و به عسل محله برسید و به تنکابن بروید ، می توانید در عسل محله با ماشین های دربست به سمت تنکابن حرکت کنید .

پیشنهاد ما این است که حداقل یک شب در روستای ( عسل محله ) اتراق کنید . ( عسل محله ) تنها منطقه ای است که می شود از آنجا وارد جنگل های دو هزار شد .

  

 

 


آوای گردشگران یاس