جهانگردی تاجر سیرافی ، 400 سال قبل از مارکوپولو 1395/04/05

در 26 کیلومتری شرق ( عسلویه ) ویرانه هایی وجود دارد که روایت های افسانه ای درباره آن می گویند ، سیراف افسانه ای ، بندر آباد با خانه ها و حجره هایی چند طبقه بسیار زیبا بود و مبداء راه پر خطر و پر خاطره ( راه آبی ابریشم ) .

برای تماشای سیراف ، اگر شهر بوشهر مبدا حرکت تان باشد ، جاده دو بانده بوشهر _ اهرم _ خور موج را در پیش بگیرید ، از خورموج هم باید به سوی کنگان و سپس سیراف حرکت کنید. هنگامی که وارد سیراف می شوید ، تاریخ باستان شناسی را یک جا می بینید .

از یک سو کوه ، از سوی دیگر دریا . از روزی که سیراف بود تا امروز که بندر طاهری شد ، تجارت یکی از مهمترین راه های امرار معاش ساکنانش محسوب می شود.

این بندر یکی از مناطق ضرب سکه بوده است .

دکتر دیوید وایت هاوس ، در سال 1966میلادی به مدت هفت سال در سیراف حفاری کرد . در این مدت ، 13 نقطه تاریخی از زیر خاک بیرون می آمد ؛ مسجد جامع ، خانه سیرافی ، حمام و بازار سیراف ، کارخانه روغن نهنگ کشی ، کارگاه سفال پزی ، کاروانسرا ، قصر باشکوه ، ساختمانی معروف به کلیسا و چندین اثر دیگر .

در سیراف قبور سنگی و گور دخمه هایی وجود دارد که سابقه آن ها بیش از 2500 سال است . این آثار در دنیا بی نظیرند . این گور دخمه ها در کوه ساروجی قرار دارد که در دل این کوه ، چاه هایی از عمق 30 تا 130 متر از پایین تا بالای کوه حفر شده و آب آن هم شیرین است .

می گویند مارکوپولو ، نخستین جهانگرد جهان بوده است . اما اسنادی موجود است که نشان می دهد ، سلیمان ، تاجر سیرافی ، حدود 400 سال قبل از مارکوپولو اقدام به جهانگردی کرده و کتاب ( اخبار سین و الحنه ) را به رشته تحریر در آورده است .

در سال 366 هجری قمری ززله مهیبی در منطقه می آید که بیشتر ساکنان را زیر آوار می برد . 30 سال طول می کشد تا این بندر دوباره ساخته شود ، اما در سال 398 هجری قمری زلزله شدید دیگری موجب نابودی سیراف می شود و تمام شهر را زیر آب می برد .

شهر تاریخی و زیبای بندر سیراف در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

  

 


آوای گردشگران یاس