پرواز بر فراز جنگل 1395/04/05

ساحل نمک آبرود در مازندران از پرطرفدارترین مکان های گردشگری در شمال کشور است . در ساحل این شهر می توان هم تنی به آب زد و هم سوار بر تله کابین آن از روی شهر گذشت و از میان جنگل عبور کرد .

بیشتر تهران نشین ها برای تعطیلات و به مقصد شمال ، عموماً راهی مازندران می شوند ، برای همین برنامه سفری برای شما ترتیب داده ایم که از مازندران به غرب رفته و از آن طریق وارد قسمت های شرقی استان گیلن شوید و در یک سفر به هر دو استان سر زده باشید . جذابیت های این سفر کم نخواهد بود ، از ساحل گرفته تا ارتفاعات قدم زدن در ییلاق های این دو استان و تماشای مردمانی که با لباس و گویش محلی به ساده ترین شکل زندگی می کنند باران و برف گاه و بیگاه و رانندگی در جاده های مه گرفته بسیار جالب است ، اما باید جوانب احتیاط را رعایت کرد . در این مسیر کم نیست تعداد آبشارهای کوچک و بزرگی که راه خود را پیدا کرده اند و از صخره ای فرو می ریزند . این خصلت طبیعت است که شما را غافلگیر کند و با سفر در این مسیر غافلگیری از طبیعت را با جان و دل درک خواهید کرد .

در مسیر خزر :

از نمک آبرود تا اشکور حدود 100 کیلومتر راه دارید که بیشتر آن از حاشیه دریا می گذرد . از نمک آبرود تا تنکابن 42 کیلومتر راه است . از تنکابن هم تا جاده دو هزار در جنوب این شهر 15 کیلومتر در پیش دارید که نیم ساعته آن را طی می کنید . اگر بخواهید از تنکابن به رامسر بروید ، باید حدود 25 کیلومتر و از آنجا تا جواهر ده هم در یک مسیر پر پیچ و خم 30 کیلومتری رانندگی کنید .

به دلیل همین پیچ و خم ، به بیش از یک ساعت زمان نیاز دارید . برای رسیدن به رحیم آباد هم باید از رامسر وارد جاده رودسر _ لنگرود شده و تقریباً نیم ساعته به مقصد برسید .

از مازندران تا گیلان :

در مسیر نمک آبرود تا اشکور می توانید در ساحل در یا تفریح کنید و یا به دل جنگل بروید . سفررا از نمک آبرود آغاز کنید که ساحل آن امکانات تفریحی بسیار دارد . در این سفر از دریا به جنگل و ییلاق می رسید .

در حاشیه مالی نمک آبرود و در شمال جاده چالوس _ تنکابن در صورت گرم بودن هوا ، می توان دل به دریا زد و ساعاتی را در آرامش ساحل خزر گذراند ، ساحل نمک آبرود با دارا بودن امکاناتی مثل تله کابین ، قایق ، جت اسکی ، شاتل ، چتر پاراسل ، هاور کرافت ، امکان اقامت شبانه روزی ، پلاژ ، اسکان شبانه روزی و پارکینگ اختصاصی ، یکی از متراکم ترین و مراکز تفریحی استان است .

تنکابن به دو هزار و سه هزار :

این جاده از تنکابن شروع شده و از دل جنگل های انبوه می گذرد و شما را به ارتفاعات استان مازندران می رساند . در ابتدای مسیر ، یعنی حدود چهار کیلومتر دریا را در افق خواهید دید که در این چشم انداز نقش مرز بین آسمان و شهسوار را دارد .

کیلومتر 10 ، درست آنجا که رودخانه دو هزار و سه هزار به هم می رسند ، ابتدای جاده سه هزار است با طبیعتی بکرتر . در فصل بهار طبیعت گردان زیادی به این منطقه سفر می کنند و کوهپیمایی می پردازند . در کیلومتر 17 به پارک جنگلی چال دره می رسید .

( چال دره ) مهمانی آب و گیاه :

در 18 کیلومتری جنوب تنکابن ، در محل تلاقی رودخانه های دو هزار و سه هزار ، در ( چال دره ) همیشه میهمانی است . میهمانی آب و گیاه و آنان که دوستدار طبیعت اند . اگر به دنبال آرامشگاهی طبیعی می گردید ، پیشنهاد سفرمان آنجاست . چون شما هم می توانید یکی از میهمانان چالدره باشید .

جنگل ،شالیزارها ، باغ ، صدای خوش رودخانه ها و زمینی با گیاهان و درختانی چون انجیر ، توسکا ، افرا ، سرخس ، نعنا ، بلوط ، آلوچه ، بنفشه ، انار ، ازگیل ، پونه و تمشک فضایی را فراهم کرده اند دیدنی و زیبا ، با سنگ ها و صخره های خزه بسته که از یاد نمی روند .

وسعت پارک جنگلی چالدره 92 هکتار است ، در ارتفاع 400 متری از دریا قرار دارد و جاده ای که تنکابن را به پارک وصل می کند ، آسفالته و گذر از آن راحت است .

پیشنهاد می کنیم اگر شده یک بار ، چالدره را ببینید تا خود به زیبایی آن صحه بگذارید .

نه نگران منقل کباب باشید ، نه نگران سرویس بهداشتی ، نه آلاچیق ، نه توقفگاه اتوموبیل و نه آب و برق ، چون این پارک همه آن همه آنها را دارد .

مجموعه تفریحی – رفاهی شهر سبز رامسر :

خیلی از مسافران برای تجربه ی مسافت با تله کابین به این مجموعه سر می زنند و مسیری دو هزار متری را طی می کنند .

انواع سوئیت ها ، آلاچیق ها و هتل آپارتمان ها مکان مجموعه شهر سبز به این نقطه ختم نمی شود .

شما چند غذا خوری کافی شاپ ، بازار محلی ، شهربازی و باغ پرندگان را کنار خود دارید .

جواهری در ارتفاع دو هزار متری :

جواهر ده 27 کیلومتر از رامسر فاصله دارد و حدود دو هزار متر ارتفاع از سطح دریا . چشمه های زیادی مثل سلیمان ، برشی و کوه کین در این منطقه وجود دارد که آب آشامیدنی روستا را هم تامین می کنند .

همچنین آبشارهای زیادی در منطقه دیده می شود که مهمترین آن ها در فاصله 15 کیلومتری رامسر و جواهر ده جاری است و ( صفا رود ) نام دارد .

از آثار تاریخی جواهر ده می توان به مسجد ( آدینه ) اشاره کرد که مردم محلی قصه های زیادی درباره آن دارند .

در مسیری که به سمت تنکابن می رود و در سمت راست آن ، مسیری است که شما را به سمت مکانی به نام ( جنت رودبار) می کشاند .

شاید بارها به شمال کشور سفر کرده اید و بارها ( جواهر ده ) را دیده اید ، اما شاید تا به حال ( جنت ) رودبار را ندیده اید . اینجا ، روستاهای زیبای جنگلی ، هوای مطبوع کوهستان و رهایی از سرو صدای شهری ، همراه با آرامشی وصف ناپذیر ، انتظارتان را می کشد .

 

یک چیز دیگر هم قبل از رسیدن به تنکابن در همان سمت راست جاده برایتان جالب است ، مکانی که به عنوان

( امامزاده شیرود ) در میان محلی ها مشهور است . داخل محوطه امامزاده که بشوید ، خواهید دانست که مقبره شهید شیرودی هم در این محل است .

چند صد متر آن طرف تر نیز روستای شیرود ، محل تولد خلبان شیرودی است .

مناطق جنگلی عروس گیلان :

اگر جاده ( سیاهکلرود ) را به سمت جنوب بروید ، به منطقه حفاظت شده ( سرولات ) و جواهر دشت می رسید که در نقاط مختلف 500 تا 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارند . و آن را به عنوان عروس گیلان می شناسند .

این جنگل ها محیط زیست جانورانی نظیر پلنگ ، خرس قهواه ای ، گراز ، شغال و گربه جنگلی است ، در ضلع جنوبی جواهر دشت قله ( سماموس ) را هم می توانید ببینید .

ییلاق پشت ییلاق :

رحیم آباد و اشکورات در شرق استان گیلان و در فاصله های نه چندان دور از هم و حدود 20 کیلومتر از رودسر فاصله دارند .

جنگل های این منطقه از نظر پوشش گیاهی ، از درختان پهن برگ غنی است و چشمه های آب معدنی گوشه گوشه جنگل به چشم آنها می توان به ( رودبارک ) ، ( جیرک ) ، و ( پلام ) اشاره کرد .

ییلاق های اشکورات در زیبایی زبانزد هستند ، اما حواستان باشد که معمولاً در این فصل سرد و برفی می باشند .

اشکور ، دهستان و کوهستانی است که کوه های بلند و آب های خنکش ، کوهنوردان را به سوی خود می خواند .

برفل هایش تا نیمه های تابستان در کوه ها دوام می آورند و هنگام ذوب شدن ، از زیر برف های سفید ، گل های صحرایی بیرون می زند .

  

 

 

 


آوای گردشگران یاس