سونامی گردشگری
 1395/04/05

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta)  به نقل از نسل فردا، مسعود سلطانی‌فر در گفت و گو با آسوشیتدپرس، تأثیر توافق هسته‌ای بر افزایش تعداد گردشگران خارجی در ایران را مورد تاکید قرار داد.
وی اظهار کرد: ایران، برای سونامی گردشگران خارجی، آماده می‌شود. ایران و قدرت‌های جهان، در حال به سرانجام رساندن توافق هسته‌ای هستند که تحریم‌ها و موانع برنامه هسته‌ای ایران را از میان برمی‌دارد. سیاست‌های متعادل رییس‌جمهور حسن روحانی و تسهیل قوانین صدور ویزا، درهای ایران را برای بازگشت توریست‌های خارجی، باز ‌می‌کند.
رونمایی ایران از بسته 1300 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری
به گفته آسوشیتدپرس، ایران که کشوری غنی از لحاظ تاریخی و میراث فرهنگی به شمار می‌آید، طی روزهای آینده از بسته 1300 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری برای جذب سرمایه‌های خارجی و توسعه صنعت گردشگری رونمایی می‌کند. ایران 19 جاذبه ثبت‌شده در فهرست یونسکو دارد که حتی پیش از برداشته شدن تحریم‌ها هم، تعداد خارجی‌هایی که از ایران بازدید می‌کردند، طی دو سال گذشته تا 12 درصد افزایش داشته است. در سال 2014، ایران میزبان بیش از پنج میلیون گردشگر بود که درآمد هفت میلیارد و 500 میلیون دلاری را به همراه داشت. حدود نیمی از این توریست‌ها مسلمانان شیعه و نیمی دیگر توریست‌هایی از اروپا، شمال آمریکا و شرق آسیا بودند. سلطانی‌فر در ادامه، اذعان داشت: گردشگری، صنعتی است که در دوره پس از تحریم، بیش از دیگر بخش‌ها رشد خواهد کرد. گردشگری مسلما موتور محرک برای بیرون آوردن اقتصاد ایران از بحران است. صنعت گردشگری ایران، بازار شکوفایی برای سرمایه‌گذاران است. بعد از رفع تحریم‌ها، ما در انتظار سونامی گردشگران، هستیم. مقام های ایرانی، تلاش می‌کنند تا موانع سرراه گردشگران و مسایل مربوط به صدور ویزای مسافران 190 کشور دنیا را برای ورود به فرودگاه تهران، از میان بردارند. ویزای آنها اعتبار 30 روزه با امکان تمدید 15 روزه خواهد داشت. مسئولان گردشگری، همچنین در حال برنامه‌ریزی برای صدور ویزاهای الکترونیک در اوایل سال آینده هستند. ایران قصد دارد تا سال 2025 پذیرای 20 میلیون گردشگر در سال باشد. انتظار می‌رود رشد درآمد صنعت گردشگری این کشور تا آن زمان، به 30 میلیارد دلار برسد. در حال حاضر، شرایط مربوط به اقامت و حمل و نقل در ایران، کفاف تعداد گردشگران را نمی‌دهد. ایران 1100 هتل و اقامتگاه دارد که 130 واحد از آنها، چهار و پنج ستاره هستند. معاون رییس جمهور در این‌باره گفت: ما نیاز داریم، تعداد هتل‌های چهار و پنج ستاره خود را از 130 به 400 واحد طی 10 سال آینده، برسانیم. ما برای ساخت هتل‌های مدرن توسط سرمایه‌گذاران خصوصی، در حال آماده کردن شرایط برای گرفتن وام‌هایی با سود پایین از صندوق‌ توسعه ملی  هستیم. ایران، همچنین به بیش از 400 هواپیمای مسافربری برای جبران کمبودهای موجود که حاصل تحریم‌های سه دهه گذشته بوده  نیاز دارد. از 250 هواپیمای ایرانی، 100 فروند آنها در حال حاضر مجوز پرواز  ندارند و 150 فروند دیگر، به نوسازی نیاز دارند. سلطانی‌فر در این‌باره، اظهار داشت: پس از رفع تحریم‌ها، ما باید سیستم حمل و نقل هواییمان را نوسازی کنیم و هواپیماهای جدید بخریم. اما این امری زمان‌بر است.


آوای گردشگران یاس