راین ؛ نگین دیار کریمان 1395/04/05

ارگی آرمیده بر کوه هزار

اگر ایران را سرزمین قلعه ها بنامیم ، سخن به گزاف نگفته ایم . به هر سوی این سرزمین پهناور که برویم ، از پهنه دشت ها تا فراز کوه ها قلعه های سترگی را خواهیم دید که قدمت شان گاه از چند هزار سال فراتر می رود .

برخی از این قلعه ها صرفاً جنبه نظامی داشته اند و برخی دیگر مسکونی بوده اند . وقتی از تنها دروازه ارگ ، در ضلع شرقی اش وارد می شوید و به محوطه داخلی پا می گذارید ، بنایی مربع شکل به نام ( ارگ راین ) را می بینید ، با برج هایی در اطراف و حصاری که دور تا دور ارگ را در بر گرفته است و می گویند ؛ ( راین ) از ( رائین ) می آید و رائین یعنی ( راه این است ) .

کرمان تنها یک سرزمین کویری نیست ، بلکه در دل این استان مناطقی وجود دارند که از لحاظ اقلیمی هیچ شباهتی با مناطق کویری و کم باران استان کرمان ندارند .

( راین ) یکی از این مناطق است که در 100 کیلومتری جنوب شهر کرمان و بر دامنه کوه هزار قرار دارد . با ارگی با مساحت بیش از 20 هزار متر مربع و با حصاری به ارتفاع ده متر محافظت شده که وقتی از کوچه های خشتی و کاهگلی اش می گذرید ، در مسیر ، کوشک هشت ضلعی را می بینید و به بنایی می رسید که اعیان نشین ارگ بوده است . اگرچه جز رنگ خشتی خاک و کنگره های منظم چیز زیادی نیست ، اما کافی است که چند لحظه سکوت کنید تا سکوت ارگ شما را به تاریخ دیرینه اش و روزگار شکوهش ببرد .

ارگ راین ، مثل ارگ بم

اما وجود ارگ راین در این منطقه ، از لحاظ تاریخی نیز به شهر جلوه ای خاص داده است ؛ ارگی با مساحت بیش از 20 هزار متر مربع که پس از ارگ بم دومین بنای خشتی جهان از لحاظ وسعت است و پس از تخریب ارگ بم بر اثر زلزله این شهر بیش از گذشته مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی قرار گرفته است .

این بنای زیبای خشتی که در جنوب شرقی شهر راین و بر فراز تپه ای قرار گرفته ، تا حدود زیادی به ارگ بم شباهت ظاهری دارد. پلان آن تقریبا ً مربع شکل است و چندین برج در اطراف آن ساخته شده است. این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه بوده و بر بالای تپه ای قرار دارد .

ارگ تاریخی راین ، زمانی شهری بزرگ و آباد با دژ محکم بوده است که محل زندگی مشاغل مختلف اجتماعی در این ارگ از هم جدا هستند ؛ به طوری که می توان به محله زندگی پیشه وران ، تجار ، کشاورزان ، نزدیکان حکومتی و موبدان اشاره کرد ، که هر کدام نشان دهنده وجود طبقات اجتماعی مختلفدر جامعه شهری آن زمان بوده است .

در ورودی این ارگ هنوز جایگاه آهنگران و افرادی که به شغل چاقوسازی و ساخت ابزار فلزی مشغول اند ، فعال است و کما بیش به همان سبک و سیاق قدیم به ساخت این ابزار مشغولند و هنوز هم چاقوهای شاخی راین از این مکان که قلب تاریخی راین و کرمان است ، به دیگر نقاط راه می یابند ؛ چاقوهایی که از همان زمان قدیم ، با شاخ بز و دیگر حیوانات اهلی ساخته می شد و نماد حضور گذشتگان و پدران سختکوش این مردمان هنوز در راهروهای این حجره ها به چشم می خورد.

 

    

 

 


آوای گردشگران یاس