بهشت در زمستان میانکاله 1395/04/05

 

تالاب ها به خاطر شرایط خوب ودور از دسترس بودنشان محیط امنی برای جانوران مخصوصاً پرندگان مهاجرند. تالاب میانکاله یکی از مهمترین تالاب های کشور است که هر ساله میزبان تعداد زیادی پرنده زیباست. بهترین فصل برای سفر به میانکاله زمستان است . چون با گرم شدن هوا دیگر خبری از پرند ه های مهاجری که روزهای طولانی بال زده اند تا به اینجا برسند ، نیست .

همین پرنده های زیبا هر سال در پاییز و زمستان توریست ها ، پرنده نگرها و طبیعت گردهای زیادی را به دل میانکاله می کشانند . اگر شما هم دوست دارید از نزدیک انواع پرنده های کمیاب و با ارزش مهاجر را ملاقات کنید ، سفر به میانکاله را از دست ند هید .

تالاب زیبا و بی نظیر میانکاله بخشی از شبه جزیره میانکاله در استان مازندران است . اینجا اولین تالابی است در فهرست تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و یکی از مهمترین ذخیره گاه های زیست کره محسوب می شود .

جالب است بدانید این شبه جزیره به همراه خیج گرگان در زمره پناهگاه های حیات وحش هم محسوب می شود . قابلیت های اکولوژیک ویژگی های خاص مانکاله تا به حال توجه تعداد زیادی از محققان و سازمان های دنیا را جلب کرده است و از نظر زیست محیطی ارزش بسیار زیادی دارد. در عین حال میانکاله یکی از مهمترین مخازن نگهداری و حفظ ژن های گیاهی و جانوری در بیوسفر است .

تالاب میانکاله حتی ذاز نظر اقتصادی هم مهم است. چون نیمی از خاور کشور از آن تامین می شود و از مناطق مهم تخم ریزی ماهیان دریای خزر به شمار می رود .

همین که به حوالی تالاب برسید، پرواز پرند ه های کوچک و بزرگ در آسمان بالای سر تالاب و صدای منحصر به فرد هر کدام از گونه ها توجه تان را جلب خواهد کرد. شما با دنیای شگفت انگیزی رو به رو خواهید شد که تصاویر آن هرگز از ذهن تان بیرون نخواهد رفت .

هزاران هزار پرنده رنگارنگ که هر کدام مشغول کاری هستند و نوع راه رفتن ، شنا کردن و بال زدن شان بی نظیر است . تازه به گفته اهالی ، سال های پیش که مهاجرت پرند ه ها بیشتر از حالا بوده با ورود هر جنبنده ای به محیط تالاب آسمان آن به یک باره از وجود پرنده ها سیاه می شده وحالا به خاطر مشکلات محیط زیستی مقداری از مهاجرت شان کاسته شده است .

میانکاله 68 هزار و 800 هکتاری میانکاله زیستگاه پرندگان بی شماری است که بعضی هایشان همیشه در تالاب زندگی می کنند و جمع عظیمی از آن ها هم برای گذراندن زمستان به اینجا مهاجرت می کنند .

اکوسیستم مناسب و امن ، هوای گرم و وجود غذای کافی باعث می شود تا پرنده ها اینجا را برای فرود انتخاب کنند . مجموعه ای از شنزارهای ساحلی ، زمین های باتلاقی ، آبگیرها ، مرداب جنگلی با پوشش درختچه های گز ، جنگل انارستان ، بوته های تمشک و زمین های پست و گره افتاده باعث شده تا محیط برای جانوران و پرندگان زیادی مناسب شود .

قسمت بزرگی از میانکاله زمین های مرتعی است و پوشش گیاهی مناسب و امنی برای زندگی پستانداران دارد. البته با ورود دام های اهالی و دیگر مشکلات زیست محیطی منطقه بعضی از گونه ها در معرض خطر قرار گرفته اند. خرس ، سنجاب ، سمور آبی ، گرگ ، گرگ سر سیاه ، شغال ، روباه ، خرگوش ،جوجه تیغی ، گربه جنگلی ، گراز و فک دریای خزر تعدادی از جانوران میتانکاله اند. ماهی هایی مثل کپور ، کفال ، سفید ، تاس ماهی ، سوف ، ماش و کاراس هم در محیط های آبی منطقه زندگی می کنند . زیستگاه آبی تالاب محل تخم ریزی و زاد و ولد آبزیان در پاییز و زمستان تا نیمه اول بهار است. این زیستگاه آبی به عنوان بخش اعظم ذخیره ژنتیک گونه های آبی به شمار می رود . نواحی کم عمق و سطوح پوشیده گیاهان شناور آبزی در بخش غربی تالاب ، محل تخم ریزی ماهی ها بوده که پس از رشد. مهاجرت شان را به سوی نواحی شرق و عمیق تالاب آغاز می کنند .

فلامینگو ، دراج ، شاهین ، قوی فریاد کش ، پلیپکان پا خاکستری ، اردک سر سفید ، اردک مرمری ، اردک تاجدار ، اردک بلوطی ، اردک سیاه کاکل ، اردک ماهی خوار کاکلی ، عروس غاز ، لک لک ، کبک ، غاز پا زرد ، خوتکا ، باکلان ، حواصیل ، اکراس افریقایی ، غاز پیشانی سفید ، قوی گنگ ، پلیکان سفید ، قرقاول ، عقاب طلایی ، سار صورتی ، طاووسک ، چنگر ، کفچه ، عقاب ماهی گیر ، بحری ، درنای خاکستری ، عقاب دریایی دم سفید ، عقاب تالابی ، سنقر سفید ، بالکان کوچک ، گیلانشاه خالدار ، مرگوس سفید ، بحری و زنگوله بال هم تعدادی از پرندگان زیبا و کمیاب مهاجر و بومی تالاب را تشکیل می دهند. این پرندگان مسافر از مسافت های دوری مانند سیبری میهمان ایران شده اند و معمولاً مهاجرت شان از شهریور شروع می شود و زمستان را د ر تالاب های معتدل ایران و از جمله میانکاله می گذرانند .

سالانه چیزی حدود یک میلیون پرنده آبزی برای زمستان گذرانی و تولید مثل به این تالاب سفر می کنند و در دی ماه هر سال توسط سازمان محیط زیست سر شماری می شوند .

پوشش گیاهی غنی منطقه که یکی از دلایل مهاجرت پرنده هاست هم بسیار زیبا و دیدنی است. از میان گونه های متنوع منطقه می توان به انار ترش وحشی ، تمشک ، سازیل ، ازگیل ، داغداغان ، سیاه تلو ، سپیدار ، علف شور ، جگن وعلف هفت بند اشاره کرد .

چطور برویم ؟

میانکاله شبه جزیره ای است در استان مازندران که در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر و در 12 کیلومتری شمال شهر بهشهر قرار دارد و سه طرف آن را پهنه های آبی پر کرده اند .

اگر بخواهیم دقیق تر موقعیت میانکاله را بگویییم . بهتر است بدانید اینجا از شمال به دریای خزر ، از شرق به آشوراده ، از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به بندر جدید امیر آباد محصور می شود. از تهران تا بهشهر چیزی حدود شش ساعت باید ر انندگی کنید و مسافتی حدود 326 کیلومتر را طی کنید. برای رسیدن به بهشهر هم باید از تهران به جاده دماوند بروید و فیروز کوه و ساری و نکا را پشت سر بگذارید تا به بهشهر برسید. از بهشهر هم باید تا میانکاله را برانید . البته برای رسیدن به میانکاله یک راه دیگر هم از سمت ساری دارید. می توانید وارد شهر سورک ( بین نکا و ساری ) شوید و از آن جا به منطقه دشت ناز برسید و به سمت شرق ادامه دهید تا بعد از رد شد ن از نیروگاه حرارتی نکا و بندر امیر آباد به ورودی میانکاله برسید .

می توانید با هواپیما هم به ساری بیایید و بقیه مسیر را با ماشین های عبوری طی کنید که در این صورت کمی کارتان سخت تر از سفر با اتوبوس یا ماشین شخصی خودتان می شود. می توانید با اتوبوس به بهشهر بروید و مقدار مسافت کمی که باقی مانده را با سواری های عبوری طی کنید .

 


آوای گردشگران یاس