قلعه دوگاهه رودبار 1395/04/05

شهرستان رودبار در جنوب استان گیلان واقع شده و 65 کیلومتر از مرکز استان فاصله داره. این شهرستان در منطقه ی کوهستانی قرار گرفته و جاذبه های گردشگری بسیاری داره. آثار باستانی فراوان، ییلاق های خوش آب و هوا و چشمه های آب سرد و گوارا ، موجب جذب گردشگرای زیادی شده است.

با توجه به کوهستانی بودنِ شهرستانِ رودبار، در دوره های گذشته، قلعه های گوناگونی در این منطقه ساخته شده که آثاری از اونا، بجا مونده، یکی از این قلعه ها ، قلعه کول دوگاهه نام داره که در فاصله ی 2 کیلومتریِ روستای ییلاقیِ دوگاهه و پنج کیلومتری محوطه ی باستانیِ دوگامیان واقع شده.

راهِ دسترسی به قلعه از شهرِ رودبار ، بعد از روستای دوگاهه باید به سمتِ شمالی رفت و با طی مسافتی حدود 2 کیلومتر از میان بوته ها، به قلعه رسید. بازدید از این قلعه بدون راهنما، دشواره. در بخش غربیِ قلعه، آثاری از آب انبار مشخص شده. بخشی از آب انبار، به خاطرِ حفاری های غیر مجاز تخریب شده. در بخش شرقیِ قلعه، بقایایی دیوارِ سنگ چین و کوره ی آجرپزی، قرار داره.

مصالحِ به کار رفته در ساختِ قلعه، سنگ ، ملاطِ ساروج و آجره. متاسفانه بخش های زیادی از قلعه کول دوگاهه، به خاطرِ شرایطِ آب و هوایی و حفاری های غیر مُجاز، تخریب شده. بقایایی از آجر وُ قُلوه سنگ های این قلعه تا شعاع 200 متری می شه دید.

با توجه به موقعیت قلعه و دور بودنش از راه های ارتباطی می شه گفت که قلعه ی دوگاهه، علاوه بر دیده بانی، موقع حمله ی دشمن، برای پناه گرفتن هم استفاده می شده است.


آوای گردشگران یاس