حوضخانه آبگرم ورتون که به ( حوض مراد ) معروف است 1395/04/05

حوضخانه آبگرم ورتون که به ( حوض مراد ) معروف است ، در اصل یک بنای سنگی تاریخی با کاربری آبگرم و متعلق به دوره صفویه است ؛ این بنای تاریخی در دوره شاه عباس اول ساخته شده است .

در 35 کیلومتری شهر اصفهان و در روستای ( ورتون ) یکی از قدیمی ترین آب گرم های این استان قرار دارد ؛ آبگرمی که از بنای سنگی ساخته شده بر روی آن ، می توان به قدمت طولانی اش پی برد .

حمام تاریخی ( ورتون ) پس از مرمت در سال 1390 و برپایی تجهیزات تفریحی و اقامتی در آن ، هر ساله از مسافران بسیاری پذیرایی می کند . در مجموعه گردشگری ( گلسرخ ) که در اطراف آبگرم ایجاد شده است . این فرصت را دارید که از آبگرم و طبیعت بکر اطراف آن لذت ببرید . در عین حال ، تفریح جالبی که برای گردشگران در نظر گرفته شده است . دوچرخه سواری در یک مسیر کوهستانی به طول دو هزار و 300 متر است .

اگر دوچرخه همراه نبرده اید ، می توانید یک دوچرخه کرایه کنید و از رکاب زدن در هوای لطیف و سپس استراحت در آبگرم لذت ببرید .

منطقه گردشگری دهکده گلسرخ ، در 63 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد . از اصفهان حدود یک ساعت با دهکده فاصله دارید . برای رسیدن به آنجا باید از جاده اصفهان _ نائین حرکت کرده و شهر سجزی را پشت سر بگذارید . قبل از پلیس راه ، جاده را به سمت شمال بروید تا به جاده شهر ( ورتون ) برسید و از آن جا هم باید وارد جاده دهکده گلسرخ یا آبگرم شوید .

از سجزی تا آبگرم حدود 25 کیلومتر راه دارید که حدود 12 کیلومتر انتهای این مسیر ، جاده خاکی است .

اگر هم خودروی شخصی ندارید ، پس از رسیدن به اصفهان ، از آنجا می توانید به فلکه احمدآباد بروید و تاکسی بگیرید .

یک آبگرم دلچپسب : حوضخانه آبگرم ورتون که به ( حوض مراد ) معروف است ، در اصل یک بنای سنگی تاریخی با کاربری آبگرم و متعلق به دوره صفویه است ؛ گفته می شود این بنای تاریخی در دوره شاه عباس اول ساخته شده است ؛ چرا که این آبگرم گاهی مورد استفاد ه خانواده سلطنتی قرار می گرفته است . دمای این چشمه 40 درجه سانتی گراد و خواص درمانی آن ، تسکین دهنده دردهای مفصلی ، رماتیسمی و کاهش دردهای عضلانی است . این آب در صورت نوشیدن ، باعث ازدیاد ترشح معده می شود و به سبب وجود سولفات سدیم در ترکیب آن ، این آب خاصیت ملین دارد و در نهایت ، وجود آهن در ترکیب آن ، در درمان کم خونی موثر است .

استفاده از گل و لای آب این چشمه ها ، در درمان برخی بیماری ها مانند درد مفاصل ، سیاتیک ، نقرس ، کوفتگی ماهیچه ها و بیماری های پوستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حقیقت می توان گفت آب های گرم معدنی ، به عنوان داروهای شفابخش طبیعی همواره مورد توجه و توصیه پزشکان متخصص در درمان بیماری های مختلف قرار دارند .

حوضچه عمومی این آبگرم ، به صورت ساعتی برای خانم ها و آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. البته تقسیم بندی زمان استفاده خانم ها و آقایان دقیق نیست و بسته به تعداد خانم ها و آقایان در محل تغییر می کند .

دهکده گل سرخ :

در دهکده گل سرخ می توانید در اتاق هایی بمانید که با مخلوطی از کاهل و سنگ به شکل سنتی تزیین شده اند.

اتاق ها به دو دسته با تختواب و بدون تخت با لحاف و تشک و کرسی در فصل زمستان تقسیم می شوند . در سفره خانه مجموعه هم می توانید غذاهای سنتی مثل چلو گوشت و خورشت آلوچه سنتی را امتحان کنید و لذت ببرید .

فاصله آب گرم تا روستای ورتون 12 کیلومتر است که راه شوسه بوده و تا (سگزی ) 30 کیلومتر ، تا کوهپایه 50 کیلومتر و تا شهر ورزنه 90 کیلومتر فاصله د ارد .

فاصله آبگرم تا اصفهان 65 کیلومتر است .

 

 


آوای گردشگران یاس