گردشگری چشمه‌های آب گرم پرسود در خاورمیانه و کمرنگ‌ در ایران 1395/04/05

بازار گردشگری آب گرم و چشمه‌های معدنی با بالاترین سرعت رشد، سودآورترین بخش‌های گردشگری در خاورمیانه است که برخی همسایگان کانون توجه خود را براین بخش متمرکز کرده اند، در ایران اما بسیاری از چشمه‌ها شناسایی نشده و یا فاقد تسهیلات استانداردجهانی برای جذب گردشگر خارجی است. طبق آخرین بررسی‌های منتشر شده از سوی موسسات جهانی بازار گردشگری آب گرم و چشمه‌های معدنی وبازار سلامت با بالاترین سرعت رشد، سودآورترین بخش‌های گردشگری در خاورمیانه و شمال افریقا درسال‌های آینده است.براین اساس بسیاری کشورهای خاورمیانه همانند امارات کانون توجه خود را براین بخش متمرکز کرده اند ، درحالی که ایران بسیاری از منابع ارزشمند دراین حوزه یا شناسایی نشده و یا فاقد تسهیلات استانداردجهانی برای جذب گردشگر خارجی است.طبق امار منتشر شده از سوی Global Wellness Institute (GWI) درآمد امارات متحده عربی تاپایان 2015از محل صنعت چشمه‌های آب معدنی به بیش از 5.5 میلیارد درهم امارات می‌رسد وطبق پیش بینی ها تا 2017 به بیش از 8.3 میلیارد درهم می‌رسد. این رقم صنعت چشمه‌های آب معدنی امارات را به یکی از سودآورترین بخش‌های گردشگری درخاورمیانه و شمال افریقا کرده است. همچنین این رقم بازار چشمه٬های آب معدنی امارات را پس از کشورهای واقع در جنوب صحرای افریقا در رتبه دوم از نظر سرعت رشد بازار درسطح جهانی قرار داده است.

به استناد همین امار فعالان و سیاستگزاران گردشگری در خاورمیانه و مشخصا امارات هدف‌های مشخصی را برای جذب گردشگران این بخش تعیین کرده‌اند وحتی آن را به یکی از کلیدی‌ترین موضوعات درنمایشگاه سفر عربی 2016 مبدل کرده‌اند. همچنین به منظور جذب سرمایه گذاری دراین صنعت که سریع ترین میزان رشد را دارد مساحت بزرگی از بازار سفر عربی 2016 به طور انحصاری به 25 نمایندگان شرکت کننده از سوی شناخته شده ترین مقصدهای گردشگری سلامت و بهداشت اختصاص داده شود

طبق گزارش سالانه GWI درسال 2014 درزمینه اقتصاد صنعت چشمه های آب معدنی کشور امارات تا سال 2017 بالاترین میزان رشد را درکل منطقه منا – خاورمیانه و شمال افریقا- وبیش از دو برابر ارزش تجاری کنونی آن با رشدی که از 2012 تاکنون حدود 17.9 درصد برآورد شده، خواهد داشت.به گفته «جان بیوان» رییس دفتر عملیاتی شرکت Spafinder Wellness مقصدهایی که واقعا توان ارایه خدمات ابتکاری به مشتریان و منابع برتر آن در بازارهای جهانی داشته باشند قادرند با کسب بهترین جایگاه درارایه محصولاتی رقابتی تر و سودآورتر درآینده، برتری را در بازارهای فردا ازآن خود کنند. آمارارایه شده از سویGWI نشانگر آن است که صنعت گردشگری سلامت نشان دهنده 6 درصد از کل سفرهای بین‌ا‌لمللی و داخلی جهان است. همچنین 14 درصد از کل هزینه ها و پول خرج شده درصنعت گردشگری بین‌المللی نیز دراین بخش صرف میشود.طبق همین گزارش گردشگران بخش سلامت به طور میانگین 130 درصد بیشتر از میانگین مسافران بین‌المللی پول خرج می‌کنند که نشانگر فرصت مهم و چشمگیری برای صنعت گردشگری و هتلداری منطقه خاورمیانه و شمال افریقاست که باید با سیاستگزاری‌های به موقع و درست، ارایه طیف متنوعی از تسهیلات و تولیدات برای رشد سهم بازار خود، چنین منبع بزرگی از درآمد و بازاری چنین پرسود را هدف قرار دهد. بخش چشمه‌های آب گرم و گردشگری سلامت تنهابخشی از بسته‌های تعریف شده در سیاست٬های رشد صنعت گردشگری در بازار سفرهای عربی 2016 است . طبق گزارش های اعلام شده موضوع اصلی ومحوربازار چشمه های آب معدنی است اما انواع بخش‌ها و موضوعات را همانند فناوری ، گردشگری حلال ، سفرهای تجاری ، گردشگری پایدار ، گردشگری خرید، میراث فرهنگی ، گردشگری ماجراجویی و نیز صنایع هوایی را در بر می‌گیرد.بخش‌ها و موضوعات را همانند فناوری ، گردشگری حلال ، سفرهای تجاری ، گردشگری پایدار ، گردشگری خرید، میراث فرهنگی ، گردشگری ماجراجویی و نیز صنایع هوایی را در بر می‌گیرد.طبق گزارش های موجود هم اکنون حدود 10 هزار چشمه آب معدنی در آمریکا وجود دارد. تخمین زده شده که اروپا دارای 1100 چشمه و آمریکای لاتین 1800 چشمه هستند. کشور‌هایی نظیر فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن که در استفاده از منابع آب‌های معدنی خود دارای سابقه طولانی هستند، همه ساله تعداد کثیری جهانگرد را به خود جذب کرده و از نظر توریستی و اقتصادی این موضوع در کشورشان اهمیت فراوانی دارد. در ایتالیا سالانه بیش از یک میلیون و 250 هزار نفر که یک‌چهارم آنها گردشگران یا مسافرن خارجی هستند از آب‌گرم معدنی استفاده می‌کنند. کشورهای دیگر چون روسیه، چکسلواکی و آلمان نیز، شرایط درمان با آب گرم معدنی و نیز کادر پزشکی متخصص را با همکاری بیمه‌های مختلف برای پذیرش بیماران و گردشگران مهیا کرده‌اند. به‌عنوان مثال پزشکان متخصص آب‌های معدنی فرانسه حدود 600 نفر هستند و در 100 ایستگاه آب معدنی که حدود یک‌دهم آن شهرت جهانی دارند به راهنمایی بیماران مشغولند.این نوع گردشگری در کشورهای توسعه‌یافته‌ای همچون اسکاتلند، مجارستان، سوئیس، یونان، نیوزیلند، ایالات متحده، کانادا و کشورهای در حال توسعه‌ای مانند کوبا،کشورهای حوزه کارائیب، کرواسی، هند، اردن، بحرین، مالزی، سنگاپور و تایلند رواج دارد.

پراکندگی چشمه‌های معدنی ایران و خواص درمانی آنها نشان از آن دارد که ما با یک برنامه‌ریزی مناسب قادریم ضمن حفاظت از این چشمه‌ها از آنها به‌عنوان منبعی برای ارزآوری استفاده کنیم. این چشمه های آب گرم درصورت معرفی با بهره گیری از تبلیغات گسترده جهانی و مدیریت صحیح، می تواند هر گردشگری را از هر گوشه‌ای از جهان به سمت ایران بکشاند تا در کنار درمان از دیگر جاذبه های گردشگری کشور نیز بازدید کند. مسوولان و سیاست‌گذاران این حوزه نیز در این راستا باید بکوشند ساختارهای سازگار با محیط‌زیست منطقه و استاندارد را در نزدیکی چنین اماکنی ایجاد کنند یا مشاوره لازم را در این خصوص به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند ارائه کنند. در پیش گرفتن این تمهیدات در کنار مشارکت مردم محلی در مدیریت گردشگری چشمه‌های درمانی مناطق مختلف ضمن ایجاد یک مدیریت بهینه و جلوگیری از ایجاد تنش در مناطق گوناگون با فرهنگ‌های مختلف، توزیع درآمد در سطح ملی را به همراه خواهد داشت و به رشد متوازن یاری خواهد رساند.


آوای گردشگران یاس