اگر دلتنگ تهران قدیم هستید بفرمایید عمارت کاظمی ! 1395/04/05

اگر دلتنگ تهران قدیم هستید بفرمایید عمارت کاظمی !

اگر دلتان برای معماری و خانه های قدیمی ایرانی پر می کشد . اگر دلتنگ تهرام قدیم هستید . فقط کافی است سری به محله امامزاده یحیی واقع در منطقه 12 بزنید . عمارت کاظمی یا همان سرای که( خانه موزه تهران قدیم ) نام جدید آن است . از خانه های قدیمی تهران در محله چاله میدان قدیم در همسایگی امامزاد ه یحیی با ارزشی استثنایی قرار د ارد .

سرای کاظمی، از خانه های قدیمی تهران ، در خیابان 15 خرداد ، در محله امامزاده یحیی ، کوچه ابوالقاسم شیرازی واقع شده است . این محله قدیمی دارای ارزش های خاص معماری و شهرسازی شامل بافت مسکونی ، راسته گذرهای ارتباطی ، فضای شهری خصوصی و عمومی است .

ان محله با توجه به تخریب های ناشی از ساخت و ساز جدید ، بخش عمده ای از ساکنان خود را از دست د اده است و اقشار جدید با تفاوت های فرهنگی و اجتماعی در این محله سکنی گزیده اند . ملک فوق در مرکز پلاک های همجوار خود چون نگینی قرار گرفته است . این بنا که حدود 100 سال از ساخت آن می گذرد ، با توجه به شدن از املاک جنبی ، با مساحتی حدود دو هزار و 33 متر مربع باقی مانده که شامل یک هزار و 215 متر مربع عرصه و فضای باز و 650 متر مربع اعیان و زیر بنا است .

مرمت این پروژه از سال 1386 ، به سفارش معاونت فنی – عمرانی منطقه 12 انجام شده است . در حال حاضر نیز پروژه ای در قالب مردم شناسی که شهرداری با استفاده از ماکت ها و عروسک هایی مشاغل و آداب و رسوم مردم تهران طی 150 سال گذشته را به نمایش گذاشته ، در این مجموعه به صورت کوچک و دایمی برقرار شده است .

این بنا متعلق به میرزا سید کاظم ، پسر سید میرزا هدایت الله تفرشی است که در سال 1326 قمری در اوایل پادشاهی محمدشاه قاجار وارد خدمات دولتی شد .

او در زمان ناصر الدین شاه از میرزاهای اصطبل شاهی بود . در سال 1283 قمری که ناصرالدین شاه عازم سفر خراسان شد . چون نامبرده مشرف به اصطبل و به همراهی اردوی شاه بود . در بین راه به سمت مستوفی گری اصطبل برگزیده شد .

در سال 1299 قمری تا سال 1308 ( سال فوتش ) مستوفی اصطبل خاصه و ایلخی چیان و کلیه دواب دیوانی زین خانه و کالسکه خانه بود . وی در اواخر عمر ملقب به وزیر دواب شد . کاظمی های تهران و تفرش منتسب به وی هستند . از مرحوم سید کاظم تفرشی علاوه بر این خانه ، مسجد و مدرسه ای زیبا در خیابان ری ، نبش کوچه باغ پسته بک به یادگار ماند ه است .

این مسجد و مدرسه که در تناسب معماری بی نظیر است . به نام بنیانگذار و واقف آن .

مسجد و مدرسه کاظمیه نام دارد . بنا در محله چاله میدان و در کنار کوچه امامزاده یحیی واقع شده است .

 


آوای گردشگران یاس