همسفران خوب 1395/04/05

روزهای خاطره انگیز سفر همراه با رفقای گرمابه و گلستان

سفر کردن همراه با دوستان می تواند دردسر ساز شود ولی اگر در هر شرایطی تاکتیک خوبی به کار ببندید،هم از تجربه یک سفر به یادماندنی لذت می برید و هم دوستانتان را از دست نمی دهید. وقتی صحبت از نوع رفتار در سفر می شود، باید فرق بین بد و بدتر را بدانیم. به عنوان مثال کسی که نصف آبمیوه را روی تخت شما می ریزد یا کسی که پاسپورت ها را روز اول سفر گم می کند،با کسی که خمیر دندان شما را قرض می گیرد یا همیشه کیف پولش را فراموش می کند ،فرق زیادی ندارد.بعضی از این اتفاقات خنده دار بعدا همان داستان هایی می شوند که می توانید با آب و تاب برای بقیه تعریف کنید.

نکاتی که در ادامه مطلب آمده،می تواند شما را به همراه بهتری در سفر تبدیل کند.اگر با دوستانتان به سفر می روید،این مقاله را از دست ندهید.

زمانی را به تنهایی بگذرانید

گاهی حتی مادر شما ه دوست دارد مدتی از شما دور باشد،پس باید به همراه سفرتان حق بدهید که مایل باشد مدتی را به تنهایی بگذرانید.لازم نیست کل وقایع سفر را با هم تجربه کنید.جداشدن دوستان در سفر تجربه بهتری برای شما باقی می گذارد.

الزاما نباید به جاهای خیلی دور بروید،مثلا می توانید برای خرید به فروشگاه یا کافه بروید.اگر همراه شما تمایل ندارد از جاذبه های توریستی خاصی دیدن کند،می توانید به تنهایی به این مکان ها بروید.بهتر است به زمان هایی که همراه سفر خود را تنها می گذارید،تنوع بدهید،به عنوان مثال یک روز صبح که زودتر از او از خواب بیدار شدید،اتاق را ترک کنید تا دوست تان از اتاق ساکت و آرام برای مطالعه، تماشای تلویزیون یا هر فعالیت دیگری استفاده کند.

در تنهایی خوش بگذرانید و از دیده و شنیده هایتان برای هم تعریف کنید

وقتی به تنهایی از مکان های دیدنی بازدید می کنید،باید از قسمت های جالب آن برای دوست تان صحبت کنید. به عنوان مثال اگر به دیدن اهرام ثلاثه رفته اید، توصیف شما از بازدید این گونه باشد: « می دونی،اونجا کلی شن بود،یه عالمه هم توریست»،به نظر می رسد که نسبت به مسافرت و از این که مجبور شده اید به تنهایی از این مکان دیدن کنید،ناراضی هستید.

هر بار که بدون همراهتان بیرون می روید ، برای او یک هدیه کوچک بیاورید،مثلا روزنامه، غذا، تمبر.حتی می توانید قبل از ترک اتاق از او بپرسید که به چه وسیله ای احتیاج دارد،سپس با یک ایده جالب او را غافلگیر کنید.

با دوست تان کنار بیایید

بعضی از افراد در سفر دوست دارند مدام هیجان زده شوند و با جنب و جوش فراوان از دیدنی های سفر تجربه های جدید به دست بیاورند ولی برخی دیگر مایل هستند که یک جا بنشینند و فقط تماشا کنند.وقتی که با یک همراه به مسافرت می روید، باید با این تفاوت ها کنار بیایید.این تفاوت ها نه تنها به تفاوت های فردی و شخصیتی بستگی دارد،بلکه به فضای سفر هم وابسته است،به عنوان مثال وقت گذراندن در کنار ساحل با تفریح در پارک،تفاوت زیادی دارد و در هر شرایطی یک سری امور باید انجام شود.

(وقتی به ساعت پرواز نزدیک می شوید،باید هر چه سریع تر خودتان را به فرودگاه برسانید و در این شرایط بی خیال بودن شما به ضررتان تمام می شود).اگراحساسات همراهتان برای شما اهمیت دارد که احتمالا هم به این صورت است،پس باید با همفکری یکدیگر برای این شرایط چاره ای پیدا کنید.

در شرایط حساس زود بجنبید

این قسمت را می توانید از موارد بالا نتیجه گیری کنید.اگر امروز،روز برگشت شما به خانه است، روزی است که برای هیچ کاری برنامه ریزی انجام نداده اید و یا روزی است که تصمیم گرفته اید کاری انجام دهید که دوست تان واقعا به آن علاقه دارد،بهتر است زود بجنبید.

وقتی یکی از همراهان شما در سفر تنبلی می کند و برنامه دیگران را به هم می ریزد،شرایط غیر قابل تحمل می شود.همیشه موقعیتی به وجود می آید که می تواند شما را سریعا عصبانی کند،مثل راه های پیچ در پیچ فرودگاه،پارکینگ،بازرسی کیف،جمع آوری چمدان،انتخاب ماشین کرایه ای،وارد شدن به هتل و چک کردن اتاق هتل،ولی بهتر است خونسرد باشید.

سهم تان را بپردازید ولی در مورد پول بحث نکنید

جر وبحث در مورد مسائل مادی در سفر می تواند به رابطه دوستانه شما خدشه وارد کند.اگر بابت دیگران پولی خرج کرده اید،بهتر است به بقیه تذکر بدهید و با دوستانتان مثل مجرم یا دزد برخورد نکنید.لازم نیست هر هزینه ای را دقیقا تقسیم بر تعداد کنید.سفر به پول احتیاج دارد ولی هدف همه ما از سفر این است که خوش باشیم و هر لحظه را در مورد این که باید چقدر پول بدهیم،فکر نکنیم.دوست خوب کسی است که گاهی مسئولیت پرداخت هزینه را بر عهده می گیرد.در باقی شرایط طرف مقابل هزینه ها را می پردازد تا در نهایت حساب آنها با هم مساوی شود.

انعطاف داشته باشید

برنامه ریزی بیش از حد و بعد، حساسیت برای اجرا کردن برنامه می تواند مفهوم سفر را زیر سوال ببرد.اگر به برنامه ریزی وابستگی شدیدی دارید،بهتر است به تنهایی به سفر بروید.همسفر خوب کسی است که در شرایط جدید سفر انعطاف به خرج بدهد.گاهی اوقات شرایطی به وجود می آید که باید در مورد آن تصمیم گیری انجام شود، مثل غذا خوردن،بازدید از یک شهر جدید یا اضافه شدن یک روز دیگر به سفر.همراه واقعی با هر اتفاقی کنار می آید و همیشه منتظر غیر منتظره ها است.تمام لذت سفر به تجربه فضاهای جدید و متفاوت محدود می شود.

قضاوت نکنید

شاید سلیقه دوست شما در زمینه هنر چندان جالب نباشد و مایل باشد مدام با افراد جدید صمیمی شود یا غذاهای فست فودی بخورد.زندگی شما با زندگی همسفرتان تفاوت زیادی دارد.لازم نیست همراه با او در هر شرایط خطرناکی پشی بروید ولی اگر تصور می کنید رفتار او در حد استاندارد است،اجازه بدهید از لحظات خود لذت ببرد.

خیلی از کسانی که مدام در سفر به سر می برند،قوانین خیلی خاصی را رعایت می کنند.لازم نیست هر شرایطی را با قوانین عقلی مدیریت کنید.بدترین رفتاری که در سفر از دوستان خودتان دیده اید، چیست؟

 


آوای گردشگران یاس