اگردوستدار طبیعت هستید 1395/04/05

اگردوستدار طبیعت هستید و برای سفر ، رفتن به مناطق طبیعی کشور را انتخاب می کنید ، باید بدانید مهربانی طبیعت جنبه های مختلفی دارد. یکی از این جنبه ها، لذت بردن از زیبایی های طبیعی و جنبه دیگر، حفاظت و مراقبت از این طبیعت زیباست، مخصوصاً در شرایط فعلی که بی آبی، صدمات فراوانی به طبیعت زده، محافظت از طبیعت و محیط زیست وظیفه همه دوستداران آن محسوب می شود، بنابراین وقتی به سفر می روید ، با رعایت چند نکته ساده می توانید سفری سبز را تجربه کنید و علاوه بر لذت بردن از زیبایی ها در مراقبت از آنها هم سهمی داشته باشید.

ترک خانه

وقتی به سفر می روید ، یعنی خانه تان را ترک خواهید کرد ، بنابراین لازم است نکاتی را درباره خانه رعایت کنید. قبل از ترک خانه ، از بسته بودن همه پنجره ها مطمئن شوید تا در بازگشت، با خانه ای گرد و خاک گرفته و نیازمند شست و شو رو به رو نشوید. اگر گل و گیاه آپارتمانی دارید ، بهتر است برای آبیاری آنها به فکر یک سیستم قطره ای خانگی باشید. همین طور بهتر است همه آنها را در یک اتاق جمع کنید و با باز گذاشتن پنجره همان اتاق هوای تازه در اختیار گل و گیاه تان قرار دهید.

مساًله ای به نام وزن

تا آنجا که می توانید ، سبک سفر کنید و از بردن وسایل اضافی خودداری کنید.این موضوع علاوه بر کمک به خودتان ، در سفر هم نقش موثری در مصرف سوخت دارد. وزن ، مهم ترین عامل در مصرف سوخت خودرو است و هر چه وزن خودرو کمتر باشد ، خودرو سوخت کمتری خواهد سوزاند.

وضیعت فنی ماشین

یادتان باشد قبل از شروع سفر به وضعیت فنی ماشین تان رسیگی کنید. باد لاستیک هارا چک کنید ، چون این موضوع نقش موثری در مصرف سوخت دارد و مصرف بیشتر سوخت به معنای ضرر به جیپ و محیط زیست است. از وضعیت فیلتر های ماشین ، شمع و دیگر مسائل فنی آگاه بوده و در صورت لزوم آنها را سرویس کنید. این موضوع علاوه بر این که سلامت ماشین را در تمام سفر تضمین می کند ، به شما کمک خواهد کرد تا با مصرف سوخت کمتر ، اثر کربنی کمتری از خودتان در طول سفر به جای بگذارید.

وسایل سفر

شاید شما هم به فکر استفاده از وسایل یک بار مصرف باشید ، اما ما ابداٌ استاده از این وسایل و ظروف را به شما توصیه نمی کنیم.

استفاده از ظروف را به شما توصیه نمی کنیم.استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی به معنای تولید زباله بیشتر و تهدید سلامت خود شماست. همین طور برای بسته بندی وسایل ،به جای کیسه پلاستیکی قابل دور انداختن ، از کیسه های پارچه ای استفاده کنید. به این ترتیب در طول سفر ردی از زباله از خودتان به جای نخواهید گذاشت.

در طول مسیر به تابلوهای عبور حیوانات وحشی خوب دقت کنید و در این مناطق با سرعت پایین رانندگی کنید. قطعاٌ نمی خواهید جانوری زیبا و وحشی در تصادف با ماشین شما جانش را از دست بدهد. از شکستن درختان تا حد ممکن خودداری کنید

و اگر آتش درست کردید، قبل از ترک محل حتماٌ آن را خاموش کنید، به همراه داشتن یک گاز سفری کوچک به شما کمک می کند به جای شکستن درختان با روشی دوستدار محیط زیست انرژی لازم را برای گرم کردن غذا و درست کردن نوشیدنی گرم تهیه کنید.

زباله و آلاینده ها

بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که زباله کمتری تولید شود. می توانید زباله های تر وموارد ارگانیک را در زمین دفن کنید و بقیه زباله ها را در کیسه ای که قبلاٌ تهیه کرده اید ، جمع کرده و با خودتان حمل کنید.

کمپینگ

اگر قصد اقامت چادری در طبیعت دارید، این نکات را رعایت کنید : وقتی می خواهید در طبیعت چادر بزنید ، اول بهتر است از قبل محلی را برای چادر زدن انتخاب کنید: وقتی می خواهید در طبیعت چادر بزنید، اول بهتر است از قبل محلی را برای چادر زدن انتخاب کنید که به امکاناتی مثل سرویس بهداشتی نزدیک باشد.بعد هم بهتر است از یک نفر اهل منطقه درباره محل چادر زدنتان بپرسید.بسیاری از مناطق دیدنی و تفریحی طبیعت اطراف بخشی از زمین های زراعی و مراتع دامداران است و با اتراق در آنها باعث ضرر و زیان به دیگران خواهید شد.

 

 

آتش با احتیاط

اگر مصمم به افروختن آتش هستید، نکاتی وجود دارد که باید حتماً آنها را رعایت کنید.اول از همه این که بهتر است محل افروختن آتش دور از مواد سوختنی دیگر مخصوصاً درختان و علفزار باشد.دور تا دور آتش را با سنگ محصور و آتش را با سنگ محصور و آتش تان را به همان محل محدود کنید.

 


آوای گردشگران یاس