قره کلیسا 1395/10/15

چه کسی فکرش را می کرد که قدیمی ترین کلیسا در ایران باشد؟


قره کلیسا

-         در یک روستای دور، بین مسیر ماکو تا چالدران، قدیمی ترین کلیسای  جهان قرار دارد که محل دفن تاتائوس، از حواریون حضرت عیسی است.

-         مشهور است که او حوالی سال های 40 میلادی برای تبلیغ مسیحیت به ایران آمده بود. گرچه عددها درباره قدمت این بنا می متفاوت است، اما نمی توان به ماکو آمد و دیدن این بنای زیبا را از دست داد و از گشتن در آنجا و گم شدن بین دیوارهای قدیمی و بلندش محروم شد.

         

-         فقط اگر کسی می خواهد به این کلیسا برود، باید قبلش خبرها را چک کند تا مبادا سفرش مصادف با روزهایی شود که که غیر از ارامنه ایرانی و حتی خارجی است. در این صورت فقط باید به دیدن زیبایی های زمین های کشاورزی اطراف کلیسا بسنده کرد. خبر روزهای تعطیلی این کلیسا را در سایت هایی که اخبار آذربایجان غربی یا ماکو و چالدران را پوشش می دهند، می توان پیدا کرد.

چرا بنای تاریخی جا به جا شد؟!

کلیسای زورزور

-         هرچه درباره عدم مراقبت از آثار تاریخی شنیده ایم و بابت آن حرص خورده ایم، سد بارون جایی است که می توان کمی دلخوش شد و به یک کار درست در حفظ منابع تاریخی افتخار کرد.

-      ماجرا از این قرار است که وقتی خواستند بر رود زنگبار، سد بارون را بسازند، با کلیسای تاریخی "زورزور"(مریم مقدس) مواجه شدند که قدمتش به قرن 14 میلادی می رسید. با ساختن سد، کلیسا هم مثل تمام روستاها و خانه های دیگر زیر آب غرق می شد.

-         پس سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی وزاارت نیرو و شورای خلیفه نگری ارامنه این کلیسا را سنگ به سنگ منتقل کردند به جایی که حدود 600 متر از محل اولیه اش فاصله داشت.

-         ماجرای این جابه جایی به سال 1367 بر می گردد که زیبایی هم پیدا کند.

-         کنار کلیسا تابلویی قرار دارد که ماجرای جابه جایی روی آن دقیقاً نوشته شده است، گرچه در ورودی این کلیسا بسته است و فقط نمای بیرونی آن را می توان دید، اما ارزشش را دارد که یک ساعتی در جاده های زیبای منتهی به سد با ماشین بروید تا به هدف برسید.

          


آوای گردشگران یاس