پایتخت انگلستان شمالی؛ یورک 1395/08/02

پایتخت انگلستان شمالی؛ یورک

«یورک» بر  خلاف شهرهای  دیگر انگلستان بدون ترافیک می باشد؛ انگار سبک و سیاق قرون وسطی هنوز اینجا پابرجاست؛ کوچه های سنگ فرش ، خانه های عجیب و غریب و کلیساهای باستانی حکایت از وجه باستانی یورک دارد.

مردم انگلستان به حفاظت از تاریخ مشهور می باشند، بنابراین تعجب آور نیست که در شهر «یورک» تقریباً همه چیز باستانی باشد. تلاقی دو رودخانه«فاس»، باعث شده تا این شهر به یکی از زیباترین شهرهای انگلستان تبدیل شود.

همین زیبایی طبیعی باعث شده بود که به مدت دوسال یورک پایتخت تمام سرزمین های امپراتوری روم شود. کلیسای جامع شهر با معماری گوتیک و شیشه های رنگارنگ، بزرگ ترین کلیسای انگلستان و یکی از زیباترین کلیساهای اروپاست. در سفرتان به یورک حتماً زمانی را برای کاوش در ساحل رودخانه اوس اختصاص دهید؛ جایی که می توانید معماری قدیمی و مدرن را بیابید. بهتر است قایقی کرایه کنید تا بتوانید این ساختمان ها را از نمایی دور ببینید. تجار ثروتمند یورک از سال های پیش در  این حوالی ساکن شدند و عمارت های فوق العاده ای را برای زندگی ساختند.

 

فستیوال های «یورک»:

«یورک» شهر فستیوال می باشد؛ در هر فصلی از سال که به این شهر سفر کنید، مردم بهانه ای برای گردهمایی و جشن گرفتن دارند. ریشه های برخی از این رویدادها تاریخی و برخی مدرن است؛ از روز وایکینگ ها گرفته تا جشنواره روشنایی.

 

در زمان برگزاری فستیوال ها تعداد توریست های شهر افزایش و مردم یورک  هم در تمام این رویدادها حضور فعالی دارند. در ادامه شمارا با سه فستیوالی که در ماه های آینده در یورک برپاست، آشنا می کنیم.

 

جشنواره وایکینگ ها: جشنواره جورویک وایکینگ ها یکی از جالب ترین و محبوب ترین رویدادهای شهر است. مردم یورک در این مراسم میراث وایکینگ ها را جشن می گیرند و صدها نبرد رو در رو را تمرین می کنند. این جشنواره در شهر نیویورک، از 14 تا 22 فوریه برپاست و در طول این مراسم مختلفی از جمله سخنرانی، کارگاه صنایع دستی، نبرد رو در رو و قایقرانی در رودخانه برگزار می شود. اگر شما هم در کودکی با شخصیت های کارتون وایکینگ ها بزرگ شده اید، بهتر است فرصت تن کردن لباس های این جنگجویان و گرفتن عکس سلفی را از دست ندهید.

 

جشنواره روشنایی: در پایان ماه اکتبر شهر نیویورک بیش از همیشه می درخشد، در واقع ماه اکتبر به شهر نوری جدید هدیه می کند. جشنواره روستایی یورک یکی از بزرگترین رویدادهای این شهر است که سالانه بیش از 50هزار بازدید کننده را به اینجا می کشاند. تمرکز این جشنواره که تنها 9 سال قدمت دارد، برنمابش آثار هنری دیجیتال روی ساختمان های قدیمی شهر مانند کلیسای جامع و ساختمان شهرداری به شکلی مدرن با نورپردازی های رنگارنگ تزیین می شوند که بسیار تماشایی است.

جشنواره غذا: جشنواره افسانه ای غذای یورک بیش از20 سال است که از قدمت آن می گذرد و پابرجاست. هنگام برگزاری  این جشنواره بازارچه های مختلفی در شهر برپا می شود که مشهورترین آشپزهای یورک هنر خود را به رقابت می گذارند. در زمان برگزاری جشنواره شما می توانید با میراث غذایی غنی«یورک شایر» آشنا شوید و بهترین و لذیذترین غذاهای عمرتان را میل کنید. جشنواره غذای یورک یک برنامه جامع همراه با موسیقی و سرگرمی است.

 

        

                

    


آوای گردشگران یاس