گذر از دل کویر ؛ از یزد تا دامغان و عبور از دشت پر ماجرا 1395/07/22

وسیع ترین کویر ایران که از دامنه های جنوبی البرز تا مرکز ایران پهن شده، حدود600کیلومتر عرض و800کیلومتر طول دارد. مسیری هم که برای گذر از آن به شما پیشنهاد می کنیم از یزد و خرانق در جنوب این کویر آغاز شده و با عبور از قلب کویر و حدود 680 کیلومتر رانندگی در دامغان به پایان می رسد.گذر از قلب کویر ایران، کار راحتی نیست، غیر از یک خودروی سالم و قبراق، توان کافی و همراهان با تجربه می خواهد.

مهمان کویر و آسمان: اگر مسیر را از سمت یزد آغاز کرده باشید، این جذابیت های تاریخی و طبیعی در کنار مسیرتان خواهد بود. خرانق اولین محل دیدنی است که در این مسیر به آن می رسید؛ این روستای تاریخی گرچه امروز روستایی کوچک می باشد، اما زمانی برای خود عظمتی داشته است، این را از بخش قدیمی روستا که تاریخ آن تا دوره ساسانی عقب می رود، می توان دریافت. قلعه خرانق با کوچه های پیچ در پیچ آن، بسیار دیدنی است. به این اثر دیدنی منارجنبان، کاروانسرا، مسجد جامع، آسیاب، حمام، گورستان، حسینیه و چندین اثر کوچک و بزرگ دیگر را هم باید اضافه کرد.

کویر «ریگزرین» و «ساغند»: یکی از کویرهای نزدیک  به خرانق، کویر ریگ زرین است. برای دیدن رمل های بسیار زیبای این کویر، باید بعد از«ساغند» در سمت چپ جاده به طرف روستای مغستان حرکت کنید. کویر ساغند نیز، در جنوب جاده قرار دارد. روستای ساغند را که 50 کیلومتربه سمت معادن چادرملو ادامه دهید، درسمت چپ جاده به این کویر خواهید رسید. در مسیر اصلی تقریباً 25 کیلومتر بعد از روستای ساغند از کاروانسرای صفوی، تا حدودی بازسازی شده است و می توان در حیاطش، کمی استراحت کرد.

رباط پشت بادام: محل بعدی، روستای رباط« پشت بادام» نام دارد؛ روستایی با بافت کویری بسیار زیبا. در پشت بادام می توانید به امامزاده ابراهیم، مسجد جامع یا قنات«شور و شیرین» بروید، البته اگر آب قنات خشک نشده باشد.

بیاضه: معروف ترین محل دیدنی این روستا قلعه بیاضه است که ناصر خسرو نیز در سفرنامه اش به آن اشاره کرده است؛ یک قلعه خشک و گلی که ساخت اولیه آن به دوره ساسانی بر می گردد، با بنایی چند طبقه و یک خندق عمیق می باشد. بافت تاریخی آن بسیار تماشایی است و قدرت مسجد جامع آن به زمان صفوی بر می گردد.

خور: می توانید رسیدنتان به خور را کمی به تأخیر بیندازید و وارد جاده فرعی روستای گرمه در سمت چپ جاده بشوید. در غیر اینصورت وارد خور که یک شهر با بافت سنتی و مساجد تاریخی است، شوید. به اینها باید نخلستان های دور تا دور شهر را نیز اضافه کنید که البته در آتش سوزی چند سال قبل تقریباٌ از بین رفتند. اگر جاده خور را به سمت طبس ادامه دهید، می توانید کویر طبقه یا دریاچه نمک را ببینید. این کویر در سی کیلومتری خور به سمت طبس قرار دارد و جاده از میان این دریاچه نمک عبور می کند.

مصر و فرحزاد: این دو روستا که در فاصله ی سه کیلومتری از یکدیگر قرار دارند، به علت بافت کویری آن، طبیعتی منحصر به فرد دارند. این دو روستا با تپه های شن روان و البته نخلستان و باغ و چند گندمزار احاطه شده اند. «تخت عروس»، «چال سلکنون»، «تخت عباسی» و همین طور نیزار روستای مصر، از جاذبه های این منطقه به شمار می رود.

جندق: جندق یکی از شهرهای تاریخی است که در مسیر عبور از کویر مرکزی قرار دارد که بعضی آن را به انوشیروان ساسانی نسبت می دهند. این شهر یک قلعه تماشایی دارد که در بافت تاریخی قرار گرفته است. به غیر از کویرهای اطراف شهر، خانه یغمای جندقی، شاعر معاصر هم برای تماشا وجود دارد.

معلمان: جاده تاریخی جندق به روستای معلمان، بخش اصلی برنامه عبور از کویر مرکزی ایران بشمار می رود که به دلیل باتلاق های نمکی، مسیری بسیار مشکل محسوب می شود. در طول این مسیر، شما از دشت کویر و یا عرض کویر مرکزی ایران، عبور می کنید؛ منطقه ای که به دلیل نمک بسیار زیاد، تقریباً هیچ نوع پوشش گیاهی ندارد. غیر از تپه های شنی و رمل ها ، بسترهای نمکی، یکی از جذابیت های این جاده است.

از میان این کویر حال دیگر وارد استان سمنان شده اید. در سمت چپ جاده، کویر افسانه ای ریگ جن وجود دارد و پس از عبور از عرض کویر و قبل از روستای معلمان، می توانید منطقه تپه ماهوری معروف دشت کویر را ببینید؛ تپه های رنگی و زیبای مشرف به کویرو منطقه ای مناسب برای عکاسی حدود10 کیلومتر پس از معلمان  قرار دارد و در ادامه مسیر به سمت دامغان می توانید روستای «رشم» را هم ببینید. کویرهای اطراف این روستا، امامزاده عباس(ع) و چشمه  آن معروف است.

دامغان: در چهل کیلومتری دامغان تابلوی روستای مسیح آباد در سمت راست جاده را می بینید که این روستا در مجاورت نمکزار حاج علی قلی قرار دارد و بافت تاریخی آن هم بسی تماشایی است. این مسیر به غیر از دیگر روستاهای کویری، جاذبه خاصی ندارد. می توانید به دامغان بروید و از ده ها اثر تاریخی این شهر بازدید کنید.

 

           


آوای گردشگران یاس