پایتخت شاد نروژ 1395/07/11

گشت و گذار در پایتخت شاد نروژ

عکس گرفتن با «پاتریک»

هر گوشه از شهر «اسلو» زیبا و دیدنی است؛ تاریخ 600 ساله شهر و طبیعت چشم نواز آن هر توریستی را مدهوش خود می کند.

بی شک اولین مکانی که مسافران این شهر که زمانی میراث وایکینگ ها بود به آن می روند، پارک مجسمه های «ویگلان» است که در طول سال بیش از یک میلیون بازدید کننده دارد. در این پارک مجسمه های منحصر به فرد «گوستاو ویگلان» هنرمند نروژی را می بینید که در بین سال های 1869 تا 1943 می زیسته است. همچنین بیش از 200 مجسمه از جنس برنز، گرانیت و چدن در آن قرار دارد و خود این هنرمند مسئول طراحی و معماری پارک بوده است. هر کدام از این مجسمه ها تلاش دارد تا یک پیام انسانی را منتقل کند. پارک مجسمه های «ویگلان» در تمام طول سال باز و بازدید از آن رایگان است.

کشف تاریخ: قلعه «آکرسهوس» در مرکز شهر اسلو بهترین مکان برای کشف تاریخ اسلو و لذت بردن از یک روز آفتابی است. ساختمان قلعه در سال 1299 ساخته شد و به واسطه موقعیت استراتژیک و استحکام بنا توانست از محاصره های تاریخی بسیاری در امان بماند. پادشاه کریستیان چهارم(1588-1648) قلعه را به یک مکان مدرن و پادشاهی تبدیل کرد، اما در طول قرن 17 و 18 این مکان مهجور ماند و کار بازسازی آن از سال 1899 آغاز شد.

گالری ملی: گالری ملی نروژ بزرگ ترین مجموعه نقاشی ها و مجسمه های این کشور به شمار می رود که در سال 1873 تأسیس شد. تابلوی «مدونای داوینچی» و همچنین نمایشگاه آثار دوران رمانتیک قرن19 و امپرسیونیست های فرانسوی در این موزه نگهداری می شود. شما می توانید در روزهای یک شنبه به طور رایگان از گالری ملی بازدید کنید.

موزه وایکینگ ها: موزه ای که کشتی های جنگجویان قرن9 در آن نگهداری می شود، یکی از محبوب ترین موزه های پایتخت نروژ است. وایکینگ ها از اسکاندیناوی برای دستیابی به پول و زمین دل را به دریا زدند و برای مدت ها دریاهای اروپا را به تسخیر خود در آوردند. بعد از مدت ها این افراد به عنوان دلیران دریا شناخته می شدند و کشتی های آنها در سخت ترین شرایط آب و هوایی توان ایستادگی داشت. دونمونه از کشتی های این دلاوران به همراه برخی از ادوات جنگی آنها در این موزه نگهداری می شود.

ترکیبی از علم و صنعت: موزه علم و صنعت نروژ مرکز ملی فن آوری، صنعت، علم و پزشکی این کشور است. در این موزه بیش از 20 نمایشگاه دائمی و موقت در حوزه های انرژی، نفت، صنعت، پزشکی، هواپیما، اتومبیل و قطار برپاست. بازدید از موزه علم و صنعت برای کسانی که ذهن کنجکاوی دارند، بسیار توصیه می شود؛ اصول فن آوری در زمینه های انرژی، فیزیک، پزشکی و ریاضیات به همراه مرکز روبات و نجوم در این مرکز قابل بازدید است. شما می توانید پیوند علم و صنعت را به خوبی در این موزه مشاهده کنید. کافه آن هم با انواع غذاهای ایتالیایی و یونانی از میهمانان پذیرایی می کند.

موزه اسکی: موزه «هولمنکولن» نقطه عطفی در تاریخ ورزشی نروژ است؛ موزه ایی برای بزرگداشت یک قرن اسکی در این کشور. شما می توانید در این مکان، قدیمی ترین وسایل اسکی جهان را ببینید و تاریخ چهار هزار ساله این ورزش را از نزدیک دنبال کنید. قسمت بالایی برج، نمای پانورامایی از زیبایی های شهر اسلو را به تصویر می کشد. این موزه در تمام روزهای سال باز است و شما می توانید در پیست آن لذت اسکی را تجربه کنید.

هیجان و شادی: «یک پارک با هزار وسیله سرگرمی» جمله ای است که به خوبی پارک «توزنفراید» را توصف می کند. این پارک مکان مناسبی برای تفریح کودکان و عکس گرفتن با شخصیت های محبوب کارتونی مثل «پاتریک» و «باب اسفنجی» است و از سوی دیگر برای کسانی که طالب هیجان هستند، چرخ و فلک ها و ترن های ترسناکی دارد. شما می توانید از دیگر امکانات بزرگ ترین پارک تفریحی نروژ مانند استخر، شنا و پارک آبی هم استفاده کنید.

به «تروندهایم» سفر کنید!

تروندهایم سومین شهر بزرگ و قدیمی ترین شهر نروژ، دارای تاریخ و فرهنگی بسیار غنی است و ظرفیت این را داردکه یک آخر هفته طولانی را در این شهر بگذرانید. «تروندهایم» که پایتخت سابق نروژ در روزهای شکوه وایکینگ ها بود، آثار دیدنی زیادی دارد؛ از قلعه قرون وسطی گرفته تا کلیسای جامع «نیداروس» که در سال 1070 میلادی ساخته شده است. این شهر کوهستانی است و اکثر اهالی آن وقت های خالی خودشان را به کوهنوردی و اسکی می گذرانند. پارک جنگلی کوهستانی«بایمارک» هم در آن قرار دارد و روزانه تعداد زیادی از افرد به کوهنوردی و اسکی در این پارک می پردازند. آبدره تروندهایم نیز از جاذبه های خاصی برخوردار است. از همه مهم تر، این شهر یکی از محبوب ترین شهر های دانشجویی نروژ محسوب می شود و بیش از 20 هزار دانشجو دارد که حدوداً 10 درصد آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

جادوی کیپ نورد: در منتهی الیه شمال نروژ در نزدیکی قطب شمال منطقه ای جادویی به نام «کیپ نورد»(کیپ شمال) قرار دارد که خورشید در این منطقه منظره ای منحصر به فرد را به بینندگان هدیه می دهد.

سوالبارد: «سوالبارد» مجمع الجزایری بین نروژ و قطب شمال است که در حال حاضر توقفگاه رایگان در بین مسیر ندارد و قرار گرفتن آن در محلی تقریباً دور افتاده سبب شده که سفر به آن به هزینه و زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

 

   

 

      


آوای گردشگران یاس