تلألو کاشی های هفت رنگ ایرانی در موزه مالزی 1395/06/25

یک هنرمند ایرانی، موزه هنرهای اسلامی مالزی را که یکی از 10 موزه برتر آسیا به شمار میرود، به زینت هنر اسلامی ایران آراسته کرد. به گزارش ایرنا، محمد کاوند، هنرمند ایرانی است که موزه هنرهای اسلامی مالزی برای بازسازی و مرمت گنبد اصلی ساختمان موزه و  بخشی از آیینه کاری و فضای داخلی از وی دعوت کرد و این ساختمان را به زینت هنر اسلامی – ایرانی آراست.

بازسازی و مرمت گنبد اصلی موزه هنرهای اسلامی مالزی که بخشی از ساختمان اصلی آن به شمار میرود، توسط این هنرمند ایرانی بیش از شش ماه زمان برد و نتیجه کار باعث شد تا مسئولان این موزه طرح دیگری را برای طراحی و ساخت یک آب نما با الگوهای ایرانی – اسلامی به هنرمند ایرانی بسپارند. کاوند از نقوش ایرانی – اسلامی برای طراحی آب نما و کف طبقه اول موزه استفاده کرد و در آینده ای نزدیک اجرای این طرح را نیز آغاز کرد.

کاشی هفت رنگ در بازسازی و مرمت بنای موزه استفاده کرده و آن را به شیوه ای ضدآب طراحی کرده است تا در مقابل شرایط آب و هوای استوایی مالزی مقاومت بیشتری داشته باشد. وی در طول 10 سال اقامت خود در مالزی با تحقیق در مورد ابزارهای تولید شده توانسته است تغییراتی برای پیشرفت، تنوع و ماندگاری بیشتر در طراحی و اجرای کاشی کاری انجام دهد. کاشی کاری سه بعدی که به صورت برجسته انجام میشود، از جمله آثار کاوند است که در مالزی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این نوع کاشی کاری این هنرمند ایرانی در کشور برونئی نیز مورد توجه مردم و برخی رسانه های این کشور قرار گرفت. دیوارنگاره اسماءالحسنی روی دیوار سفارت جمهوری اسلامی ایران در برونئی که با سبک کاشی کاری سه بعدی انجام گرفته است، تا مدتها تبدیل به عکس صفحه گوشی های همراه بسیاری از مردم برونئی شده بود.

کاوند تا کنون در بیش از 60 نمایشگاه گروهی و انفرادی از جمله آرت اکسپلو مالزی، هنر جهان اسلام و نمایشگاه قرآنی ماه مبارک رمضان در مالزی و کشورهای منطقه حضور داشت و به معرفی هنر کاشی کاری ایران پرداخته است. انجام تزئینات داخلی مسجدی در کره جنوبی و کاشی کاری مسجدی در منطقه " امپنگ " مالزی از دیگر کارهای وی خواهد بود که در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

 

  


آوای گردشگران یاس