روزگاری این قلعه مهد علم و دانش بود 1395/04/05

روزگاری این قلعه مهد علم و دانش بود

قلعه مدرسه بهبهان که روزگاری مهد علم و مکانی برای تحصیل طالبان دانش بوده ، امروز چشم انتظار گردشگرانی است که کمتر از آن اطلاعی دارند . قلعه مدرسه خیر آباد به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان کهن بهبهان بی توجه رها شده و خالی از بازدید کننده است .

این بنا که در 20 کیلومتری بهبهان و در جاده شیراز _ بهبهان و در روستایی به نام خیرآباد قراردارد، با وجود موقعیت خوب و مرمت شدن آن در سال 1385 و آمادگی برای بهره برداری به حال خود رها شده و به خاطر معرفی نشدن خالی از بازدید کننده است .

خیر آباد منطقه ای در جنوب شرقی بهبهان ، بر کنار رودخانه ای به همین نام ، از چند آبادی تشکیل شده است ، این منطقه به واسطه وجود رودخانه خیر آباد ، حاصلخیز و آباد است . در کتاب « فارسنامه ناصری » تالیف میرزا حسن حسینی فسایی آمده است که ایالات بهبهان و کهگیلویه در زمان شاه سلیمان صفوی ( 1086 هجری قمری ) حسین علی خان زنگنه فرزند شیخ علی خان زنگنه کرمانشاهی ، وزیر دانشمند سلاطین صفوی عنایت شد .

در سال 1809 حسین علی خان زنگنه با آن که مردی صحرا گرد و ایلاتی بود و با علوم رسمی زمان ، به خصوص علم فقه آشنایی کامل داشت . برای ترویج علم و کمال ، در کنار رودخانه خیر آباد مدرسه ای به وسعت 9 هزار و 943 متر مربع بنا کرد که از آجر پخته و گچ ساخته شده و دارای طاق های کوتاه و بلند ، مسجد ، حجره برای معلمان ، آشپزخانه و حیاط داخلی بود .

در زمان آبادانی این قلعه مدرسه و برای تامین نیازهای ضروری دانش آموختگان ، در کنار این بنا بازارچه ای متشکل از چند دکان برای عرضه کالا و حمامی مهیا و بنا شد .

تاریخ بنای مدرسه را که با حروف ابجد و با عبارت « منزل علم و دانش است و ادب » نگاشته اند ، معادل 1089 هجری قمری است .

قلعه مدرسه خیر آباد مربوط به دوره صفوی و به شماره 3840 در سال 1380 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد .

 


آوای گردشگران یاس