گنجینه نگل 1395/05/17

باید عاشق بود و فرهادوار تیشه بر کوه زد، سنگ ها را بالا برد و خانه ای ساخت؛ خانه ای که همسایه بالادستی به پشت بامت می آید و بام همسایه پایین دستی ات ایوان توست؛ در روستایی همچون " نگل " در استان کردستان.

قرآن کریم، این کتاب آسمانی، از هزار و اندی سال پیش مهمان خانه های ما ایرانیان بوده و هست. یکی از قدیمی ترین نسخه های قرآنی موجود در ایران، چند قرن پیش در روستایی به نام " نگل " در استان کردستان کشف شد و همانجا هم نگهداری میشود؛ نسخه ای از قرآ« کریم که روایات مردمی قدمتش را تا دوره خلیفه سوم و بررسی های کارشناسانه عمرش را تا قرون چهارم و پنجم عقب می برند. معروفیت این روستا مرهون همین قرآن  است و البته اقلیم کوهستانی و جذابش هم در جلب گردشگران بی تاثیر نبوده است؛ روستایی پلکانی، زیبا و خوش آب و هوا. قرآن " نگل " در مسجد روستا محافظت میشود و برای تماشای آن کافیست که خود را به جاده رسنندج به مریوان برسانیدتا بدون نیاز به انجام سفری سخت در جاده های صعب العبور، هم قرآن تاریخی و کهن این روستا را ببینید و هم به گشت و گذار در این استان زیبا و دامنه ها و دره های سرسبزش بپردازید. در نگل روستایی خواهید یافت خنک، پلکانی و البته سرسبز و دوست داشتنی.

نگلی ها به قرآنشان می نازند و حق دارند که بنازند؛ قرآنی عتیقه با رحلی بزرگ، جلد چرمی و صفحه های ضخیمی که طیف زرد دارد و پر از آیاتی که به خط کوفی است.

هما ن قرآن که اهالی به آن می گویند " پوست آهویی "؛ همان که در ابتدای هر سوره اش، نقوشی گیاهی رسم شده است و ریش سپیدهای نگل میگویند هزار سال ازعمرش میگذرد. این قرآن از جمله ارزشمندترین و نفیس ترین قرآن های خطی دوران خود است که متاسفانه بر اثر سرقتهای پیاپی آن و عدم حفاظت و نگهداری اصولی تا حدی صدماتی را متحمل شده است. مردم روستا اعتقاد زیادی به این کلام الهی داشته و در برطرف کردن مشکلات و گرفتاری های زندگی خود از آن یاری می جویند. به دلیل اهمیت تاریخی این قرآن و نیز جایگاه بارز آن در اعتقادات مردم منطقه و برای محفوظ ماندن قرآن از دستبردهای احتمالی، جایگاهی محکم و مطمئن برای نگهداری آن ساخته شد و هم اکنون قرآن در محفظه شیشه ای ضدگلوله نگهداری می شود.

روستای نگل به دلیل وجود این قرآن، روزانه میزبان صدها تن از مشتاقان و علاقمندان آثار مذهبی و تاریخی است. این قرآن هم اکنون تحت نظارت سازمان اوقاف بوده و هئیت امنای مسجد از آن نگهداری می کنند.

 

    

 

 


آوای گردشگران یاس