گچ بری های برج رسکت را هیچ کجا ندیده اید 1395/04/05

گچ بری های برج رسکت را هیچ کجا ندیده اید

برج « رسکت » که در دهستان فریم بخش دودانگه قرار دارد ، از بناهای قرن پنجم هجری قمری است .

این اثر در تاریخ 9 مرداد 1312 با شماره ثبت 193 به عنوان یکی از آثار معماری آن که در نوع خود قابل توجه است ، دارای دو رشته کتیبه به خط کوفی گلزار و پهلوی ساسانی است که بر اهمیت آن می افزاید .

بنای برج رسکت با نقشه مدور از آجر بنا شده و در بالای بدنه کتیبه ای با خط کوفی گلزار به طرز زیبایی گچ بری شده و بعد از آن ردیف تزیینات گچی و آجری قرار دارد و در نهایت گنبدی سلجمی شکل بر فراز آن تعبیه شده است .

ورودی این بنا در جهت خاوری و در بالای طاق نمای ورودی دارای تزیینات گچی مقرنس کاری است و چهار سر کتیبه کوفی گلزار و خط پهلوی ساسانی به طرز زیبایی گچ بری شده که مشتمل بر آیات قرآنی و مطالب تاریخی است .

نخستین گمانه زنی در اطراف برج رسکت ، در سواد کوه مازندران راز ایستایی این بنای اسلامی را در شیب تند کوه فاش کرد .

باستان شناسان با سکوی آجری مواجه شدند که شیب کوه را از بین برده است . برج رسکت در شیب تند کوهی سنگی بنا شده و همواره این سوال مطرح بوده که این بنای آجری چگونه در این شیب تند ایستاده است . با طرح این سوال گمانه ای در اطراف برج زده شد و طی آن بخشی از سکوی آجری نمایان شد که سطح شیب را برای معماران برج از بین برده است .

در گذشته معمارانی که قصد برپایی برج آرامگاهی رسکت را داشتند ، با استفاده از تراشیدن سنگ های کوه ،  حفره ای سنگی را به وجود آورند تا بتوانند سکوی آجری را در داخل آن بنا کنند . دو برج آرامگاهی رسکت و لاجیم در زمان غزنویان ساخته شده اند اما در این زمان خاندان باوندیان که از اسپهبدان ساسانی بودند ، در مازندران حکومت می کردند . این خاندان از دوره ساسانی در این منطقه از کشور بوده اند اما با ورود اسلام ، مسلمان شده و در حدود 700 سال در مازندران حکومت کرده اند . دو برج رسکت و لاجین آرامگاه « شهریار این قارون » و یکی از اعضای خاندان باوندیان است . این دو برج   آرامگاهی با خط نوشته های کوفی تزیین شده و قرار است بهترین متخصصان خط اسلامی برای قرائت نوشته های تزیینات برج های آرامگاهی به پایگاه میراث فرهنگی ملحق شوند .

 

 


آوای گردشگران یاس