" گلپایگان " شهر گل و عسل 1395/04/29

مقدس ترین مکان گلپایگان اینجاست؛ پسران و دختران بزرگواری که نسبت شان به ائمه اطهار (ع) همینطور جعفر طیار (ع) میرسد.

دو ضریح بزرگ در قلب بقعه ای زیبا در محل هفده تن گلپایگان که قدمتش به زمان شاه عباس اول صفوی میرسد و درست 405 سال قبل ساخته شده و جزییاتی خیره کننده در کاشی کاری ها و درهای چوبی منبت کاری شده اش دارد.

مسجد و بازار قلب شهر: اصلا قلب شهرهای قدیمی و کهن ما با بازار و مسجد گره خورده است. گلپایگان هم همینطور است. بازار سنتی این شهر با دهانه ای وسیع و طاق بندی و سقف ضربی آجری سبک از بناهای دوره سلجوقی است که از یک طرف روبروی میل گلپایگان و از طرف دیگر به مسجد جامع شهر راه دارد. اگر حال و حوصله راه رفتن دارید، حتما قدم زدن در این بازار و خیابان های اطراف را از دست ندهید.

بوی خوش گوشت تازه: اصلا اسم گلپایگان با گوشت و کباب گره خورده است. ظهرها و شب ها در بخش عمده ای از شهر، بوی کباب می پیچد. دامدارهای متعدد اطراف شهر و فراوانی گاو و گوسفند که در مراتع حومه شهر جولان می دهند، شاهد عینی وفور گوشت، شیر و ماست در گلپایگان است و اصلا برای خیلی از اهالی شهر غذای بدون گوشت و کباب معنایی ندارد و کباب خانه های بسیاری در گلپایگان دیده می شود.

به یکی از این رستورانها بروید تا طعم واقعی غذایی را که در همه جای ایران تبلیغ آنرا می کنند، بچشید. همراه چلوکباب فرااموش نکنید که ماست گلپایگان را هم بخورید.

عسل غذایی معجزه آسا، طبیعی و دارویی خوشمزه است که سالانه 110 تا 130 تن از آن فقط در گلپایگان تولید می شود. عسل این شهر به خاطر کیفیت و طعم خاصی که دارد، یکی از سوغات مهم گلپایگان محسوب میشود و سالانه گردشگران زیادی برای خرید عسل به واحدهای صنفی این محصول در این شهر مراجعه می کنند. عسل آویشن، عسل گون و عسل زول یونجه از انواع عسل در شهرستان گلپایگان است

 

 

 

 

   


آوای گردشگران یاس