دیدنی های زیبای شهر کردنشین 1395/04/14

شهر بیجار در 140 کیلومتری شمال شرقی سنندج و در مسیر راه آسفالته سنندج – زنجان قرار دارد و در مجموع حدود 60 اثر باستانی و تاریخی در بیجار شناسایی شده است.

همچنین در گذشته بیجار دارای گردشگاه هایی مثل باغ صفا، سراب، تخت، چهارباغ، بادامستان، چم حاکمی، باغچه چال یارمجه، چشمه عزیز، شاهرخ آباد و عباس آباد بوده استکه اغلب تخریب شده اند و فعلا محدوده شهربازی ( باغ صفا ) و اطراف رودخانه بیانلو و صلوات آباد، سراب و تخت، برای تفریح و گردش در تابستان استفاده می شود. بیجار بنابه سابقه تاریخی باستانی خود، دارای اماکن تاریخی و گردشگری بسیار است که از آنها میتوان به قلعه قمچقای، پل صلوات آباد، بنای سنگی اوچ گنبد، مسجد خسرو آباد، تیمچه حاج شهبازخان، تیمچه امیر تومان، زیارتگاه حمزه عرب، پنجه علی، آثار سد خاکی جعفرآباد، تپه نجف آباد و قلعه های تاریخی بسیار اشاره کرد. تاریخ سکونت در این شهر، با نشانه های تاریخی بدست آمده در منطقه بوده، به پنج هزار سال پیش میرسد.

دژ " سترک " یا قلعه " قمچقای " که از دوران مادها پایگاه نظامی بوده، یکی از شواهد نشان دهنده قدمت تاریخی این شهر است.  اگر گذرتان به بیجار افتاد، حتما سری هم به چشمه آب تلخ ( پیرصالح ) این شهر بزنید که در روستای قشلاق این شهرستان قرار دارد.

 

 

   


آوای گردشگران یاس